#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Krvácivé poruchy: když modřiny nejsou nevinné

Když se zraníme tak, že nám teče krev, netrvá to většinou dlouho. Krev se brzy začne srážet a tím se krvácení zastaví. Existují ale nemoci, při kterých se krev srazit nedokáže. Nazýváme je krvácivé poruchy. Co jsou zač?
Krvácivé poruchy: když modřiny nejsou nevinné

Co krvácivé poruchy způsobuje?

Tekutá složka krve zvaná plazma obsahuje mnoho bílkovin. Ty, které mají na starosti srážení, nazýváme faktory a označujeme je římskými číslicemi. Krvácivé poruchy mohou být způsobené nedostatkem anebo úplnou nepřítomností srážecích faktorů.

K nejčastějším vrozeným krvácivým poruchám patří:

  • Von Willebrandova choroba – nejběžnější vrozená porucha krevní srážlivosti. Způsobuje ji nedostatek von Willebrandova faktoru. Tento faktor je nezbytný například pro správnou funkci krevních destiček.
  • Hemofilie A a B – lidé s hemofilií mají nedostatek srážecího faktoru VIII nebo IX.

Krev se ale může špatně srážet i v důsledku jiných onemocnění, a to například:

  • při onemocnění jater,
  • kvůli nedostatku vitaminu K,
  • při předávkování léky,
  • jako nežádoucí účinek některých přípravků.

Léky, které takzvaně ředí krev, tedy brání, aby se krev příliš srážela, se nazývají antikoagulancia.

Jak poznat krvácivou poruchu

Krvácivé poruchy se typicky projevují prodlouženým nebo velmi silným krvácením. Mezi další příznaky patří:

  • časté modřiny,
  • těžké menstruační krvácení,
  • opakované krvácení z nosu.

Komplikovat tyto nemoci pak může i krvácení do kůže, kloubů, střev a v nejhorším případě i do mozku.

Co očekávat u lékaře?

Při podezření na poruchu srážení krve bude lékař od pacienta potřebovat mnoho informací. Zajímat ho budou hlavně okolnosti vzniku krvácení, jak často pacient krvácí a jak dlouho pak krvácení trvá. Důležité jsou i další údaje o celkovém zdraví pacienta a také bude nejspíš pátrat po podobných příznacích u ostatních členů rodiny. V dalším kroku lékař pacienta klinicky vyšetří od hlavy až k patě a následně odebere krev na laboratorní testy.

Léčba krvácivých poruch

V dnešní době si umíme s krvácivými poruchami dobře poradit. Konkrétní léčba závisí na příčině dané nemoci. Vrozené poruchy, které jsou způsobené chybnými geny, sice zatím vyléčit neumíme, ale dokážeme je úspěšně zvládat. Základem léčby je dodávání chybějícího faktoru. Důležitá je i prevence, aby ke krvácením vůbec nedocházelo. Se správnou léčbou pak může být život lidí s krvácivou poruchou dlouhý a plnohodnotný.

(mak)

Zdroj: www.healthline.com

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop