Hemofilie.cz - Poruchy srážlivosti krve - léčba, centra, poradna lékaře

Které sporty jsou pro hemofiliky nejvhodnější?

Pravidelná fyzická aktivita je pro zdraví nesmírně důležitá. To platí i pro jedince s poruchami srážlivosti krve. Tito lidé by však měli výběr sportu předem probrat s lékařem.

Které sporty jsou pro hemofiliky nejvhodnější?
X
ODESLAT

Jedinci s hemofilií musejí v první řadě zabránit krvácení. A to znamená necvičit a nedělat žádný rekreační sport. Tak tento názor je celý špatně. Ve skutečnosti pravidelné cvičení hemofilikům prospívá. Sportem posílené svaly ochrání klouby a sníží riziko krvácení.

Bezpečný sport, který baví

Dítě s hemofilií si může vybírat například z těchto sportů:

  • plavání,
  • softball,
  • turistika,
  • skákací lano (švihadlo),
  • cyklistika,
  • bruslení na kolečkových bruslích.

Při výběru vhodného typu pohybu je potřebné brát v potaz jednak vlastní záliby, jednak riziko těžkého úrazu. Nikdy nenuťte dítě s poruchou srážlivosti krve do sportu, který ho nebaví. Volte rozumné kompromisy. Chce-li dítě například lyžovat, nabídněte mu místo nebezpečného sjezdového lyžování běžky. O výběru sportu se vždy poraďte s lékařem a nezapomeňte používat ochranné pomůcky (helmy, chrániče, výztuže, bandáže, …).

K nejlepším sportům pro hemofiliky každého věku patří plavání. Tento druh pohybu bezpečně vybuduje silné svaly bez nežádoucího tlaku na klouby. Děti s hemofilií se mohou učit plavat už jako velmi malé. Rodiče je drží na hladině, zatímco ony kopou nohama a pádlují pažemi. Do bazénu nebo aquaparku může vyrážet celá rodina.

Sportování ve škole

Rodiče školáka hemofilika by měli:

  1. poučit zaměstnance školy, co dělat v případě, že dítě začne při sportování krvácet,
  2. vybavit potomka helmou, chrániči atd.,
  3. zvážit účast dítěte na týmových sportech a kolektivních míčových hrách (hrozí srážky, rány míčem apod.),
  4. informovat také jeho spolužáky.

Zcela se vyhnout nehodám a krvácení není možné. Každé dítě se někdy zraní. Dítě s hemofilií se hlavně musí naučit co nejdříve dospělému oznámit, že krvácí. Už malé dítě by mělo vědět, že k zastavení krvácení je potřeba dodat srážecí faktor.

Rodič nebo dozor nesmí vzbudit v dítěti pocit, že si za krvácení může samo a že jde o trest za riskování při sportu. Pocit viny by totiž mohl způsobit, že by dítě krvácení skrývalo. Proto by dospělý měl dítě za každé oznámení o krvácení pochválit. Měl by mu podat faktor, a když se krvácení zastaví, může dítě pokračovat ve hře. V závažnějších případech je nutné kontaktovat lékaře.

Golf a ping-pong pro dospělé

Ani dospělí hemofilici by neměli zanedbávat sportovní aktivity. U některých sportů, jako je zmíněné plavání nebo golf, existuje jen malé riziko zranění. Z hlediska bezpečnosti lze doporučit také ping-pong nebo badminton. Dospělí s poruchou srážení krve by se měli vyhýbat kontaktním sportům, jako jsou třeba fotbal, hokej nebo box. Vzpomeňte jenom, kolik hokejistů je bez zubů. A rána po vyražení zubu dokáže hodně krvácet.

Ať už si hemofilik vybere kteroukoli fyzickou aktivitu, měl by se ujistit, že srážecí faktor a zdravotní péče jsou v případě zranění nebo krvácení rychle dostupné.

(hah)

Zdroj:
www.hog.org

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také..

Čeká vaše dítě profylaktická léčba hemofilie? Nebojte se jí!

Hemofilie, děti a sport. Jak zvolit ten vhodný a nezranit se

Čím se řídit při výběru sportu pro dítě s hemofilií? Jaké jsou výhody různých pohybových aktivit? Jak se zachovat...

Ošetření v obýváku aneb Hemofilici, někdy je možné zapomenout na čekárnu!

Zásadnější, ale i drobné potíže řeší většina hemofiliků návštěvou nemocnice. To už ale není nutné. Lidé s touto poruchou...

Spokojený život s poruchou srážlivosti krve v 10 bodech

Žloutenka typu C: jak je to se strašákem hemofiliků dnes?

Máte doma malého hemofilika? Chraňte jeho klouby profylaktickou léčbou!

Těžká forma hemofilie je doprovázena samovolným krvácením, které ohrožuje zdraví dotyčného. Jednou ze zásadních komplikací je poškození velkých kloubů...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!