#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Mýty a fakta o hemofilii. Otestujte, co víte o krvácivých poruchách

Krvácivé poruchy zůstávají pro mnoho lidí neznámým pojmem. Nepřesná fakta se mísí s nepodloženými domněnkami, někdy téměř s mýty. Co víte o těchto nemocech vy?
Mýty a fakta o hemofilii. Otestujte, co víte o krvácivých poruchách

Krvácivá onemocnění nějakým způsobem postihují srážení krve. Co to pro takto nemocné osoby znamená?

  • Bez účinného krevního srážení se jejich rány nemůžou dobře hojit.
  • Vnitřní krvácení do kloubů jim způsobuje bolest, otoky, a pokud se neléčí, může vést k trvalému poškození kloubu.
  • Dvě z nejčastějších krvácivých poruch zahrnují hemofilii a von Willebrandovu chorobu.  
  • V současné době nelze tyto nemoci vyléčit, existují však léky, které pomáhají lidem žít normální a aktivní život.
  • Základem léčby je náhrada a/nebo stimulace nedostatku srážecích faktorů.

Dědictví v podobě hemofilie

Krvácivá porucha zvaná hemofilie přechází z rodičů na děti prostřednictvím genů. V jedné třetině případů ale není rodinný výskyt znám – dochází totiž ke spontánní změně v genu (k tzv. mutaci). Při hemofilii jeden z proteinů, který se podílí na krevním srážení (srážecí faktor), chybí nebo je ho málo. Dvě hlavní formy nemoci jsou hemofilie A (nedostatek faktoru 8 – FVIII) a hemofilie B (nedostatek faktoru 9 – FIX).

  • Hemofilie A (nazývaná „klasická hemofilie“) se vyskytuje u jednoho z 5 000 živě narozených mužů.
  • Hemofilie B (nazývaná „Christmas disease“) se vyskytuje u jednoho z 25 000 živě narozených mužů.

Bez rozdílu pohlaví 

Von Willebrandova choroba je krvácivá porucha, kdy v krvi není dostatek specifického proteinu – von Willebrandova faktoru (vWF) – nebo nepracuje správně. Výsledkem je obtížná zástava krvácení. Von Willebrandův faktor zároveň nese faktor VIII. Tedy stejný protein, který chybí nebo je neúčinný u hemofilie A. Jde o dědičné onemocnění, které je častější než hemofilie. Postihnout může jak ženy, tak muže.

Fakta, nebo fikce? 

Něco jste už o špatné srážlivosti krve slyšeli, ale jsou to jen útržky? Nabízíme vám možnost ověřit si své znalosti (a zrevidovat mylné představy) o dvou nejběžnějších krvácivých poruchách – hemofilii a von Willebrandově chorobě. 

  1. Krvácivá porucha je způsobena nesprávným chováním matky během těhotenství. ANO – NE (Krvácivá onemocnění jsou dána geneticky. Geny zodpovědné za danou poruchu se dědí z rodičů na potomky. Z toho důvodu neexistuje žádné preventivní opatření ze strany matky či otce, které by této nemoci předešlo.)
  2. Pouze chlapci mají hemofilii. ANO – NE (Ačkoli je hemofilie častější u chlapců, mohou ji mít i dívky. Ty onemocní, pokud matka nese gen pro hemofilii a otec je hemofilik.)
  3. Hemofilie B je také jinak nazývána „Christmas disease“. ANO – NE (V padesátých letech minulého století byla pojmenovaná po chlapci z Anglie, který se jmenoval Stephen Christmas. Neměl typické příznaky hemofilie, proto tuto formu nazvali hemofilie B nebo také „Christmas disease čili vánoční nemoc“.)
  4. Děti, které trpí krvácivou poruchou, z ní vyrostou. ANO – NE (Krvácivé poruchy nelze vyléčit, existuje však vynikající terapie, která umožňuje osobám s tímto onemocněním žít běžným životem.)
  5. Hemofilie způsobuje AIDS. Děti s krvácivou poruchou mohou dostat AIDS z léků. ANO – NE (Krvácivé onemocnění nezpůsobuje HIV/AIDS. Mezi roky 1978 a 1985 se virem HIV mnoho lidí v zahraničí nakazilo proto, že jim byla podána infikovaná krev. V posledních desetiletích kontrolní vyšetření krve doznalo značných změn a stalo se maximálně validním. Kromě toho se změnil způsob výroby a léky se začaly vyrábět také rekombinantně – tzn. ne z krve dárce.

(ave)

Zdroj:
https://stepsforliving.hemophilia.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop