#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Podezřelé krvácení: projev hemofilie, nebo nedostatku vitaminu K?

Vitamin K je velmi důležitý pro tvorbu faktorů srážení. Při jeho nedostatku dochází ke vzniku krvácivých projevů na kůži i sliznicích. Příznaky nedostatku vitaminu K a hemofilie tak mohou být velmi podobné. Pomocí laboratorních testů lze však snadno zjistit, o kterou poruchu se jedná.
Podezřelé krvácení: projev hemofilie, nebo nedostatku vitaminu K?

Když se krev nesráží

Příčinou nedostatku důležitého vitaminu pro srážení krve může být jeho nízký příjem v potravě. Tato situace však v České republice nastává celkem vzácně. Vitamin K je totiž bohatě obsažen v listové zelenině, v olejích, ale také v kuřecím nebo krůtím mase. Určité množství vitaminu tvoří i bakterie tlustého střeva. Průměrná strava nám tudíž zajišťuje dostatečný příjem tohoto důležitého vitaminu. Existují však poruchy zdravotního stavu znemožňující správný příjem a zpracování vitaminu K. Které to jsou?

  • Jaterní poruchy,
  • poruchy vstřebávání živin ve střevě,
  • onemocnění žlučových cest,
  • špatné dávkování léku warfarin.

Právě poslední zmíněná možnost je velmi častou příčinou nedostatku vitaminu K. Warfarin patří mezi léky proti srážení krve. Je hojně užívaný pacienty, kterým hrozí krevní sraženiny. Jeho pohyb v organismu je ale velmi složitý a lékařům často činí obtíže odhadnout správné dávkování. Při podávání vyšších dávek tak dochází k výraznému nedostatku faktorů srážení, což způsobuje vznik krvácivých projevů.

Krvácení podobné hemofilii

Vitamin K je v lidském těle zodpovědný za tvorbu faktorů srážení. Při jeho nedostatku tedy logicky dochází ke vzniku krvácivých projevů. Podezřelé je především nepřiměřené krvácení v reakci na malý úraz. Krvácení postihuje kůži, sliznice i hluboké tkáně. Spektrum příznaků může být velmi bohaté a zahrnuje:

  • krvácení z nosu,
  • tvorbu krevních podlitin,
  • krvácení do trávicího a vylučovacího traktu,
  • silné menstruační krvácení,
  • krvácení z dásní,
  • prosakování krve kolem vpichů nebo operačních ran.

Diagnózu určí laboratoř

Klinické příznaky hemofilie a nedostatku vitaminu K mohou zmást nejednoho lékaře. Jasnou odpověď však podají laboratorní testy, které snadno ozřejmí, o jaký stav se jedná. Rozborem vzorku krve a specifickými testy můžeme v současnosti celkem bezpečně určit diagnózu krvácivého onemocnění.

(holi)

Zdroj: emedicine.medscape.com

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop