#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Žloutenka typu C: jak je to se strašákem hemofiliků dnes?

V dřívějších dobách, kdy se hemofilie léčila pomocí přípravků z krve dárců, se mnoho lidí s touto poruchou nakazilo žloutenkou typu C. Moderní medicína toto riziko již dokázala eliminovat. Jenže jde o nemoc chronickou, a proto i v současnosti s ní stále ještě někteří hemofilici bojují.
Žloutenka typu C: jak je to se strašákem hemofiliků dnes?

Před rokem 1992 bylo až 80 % lidí trpících hemofilií nakažených žloutenkou. Jak je to možné? V té době totiž existovala jen jediná cesta, jak tuto chorobu (hemofilii) léčit – totiž krevní transfuzí a přípravky z ní vyrobenými. Jenže z krve dárců mohli hemofilici získat nejen potřebný faktor, ale také některé nemoci, neboť nebyla možnost, jak zajistit virovou bezpečnost takových léků. Jednou z nich bylo právě „céčko“. V dnešní době je riziko, že se někdo během léčby hemofilie nakazí žloutenkou, minimální. Za to vděčíme mnoha pokrokům medicíny a také podrobným testům, kterými musí všichni dárci krve projít.

Těžko předvídatelný nepřítel

Jakmile se člověk jednou nakazí žloutenkou typu C, je nesnadné předpovědět, co se stane dál. U jednotlivých pacientů se průběh nemoci dramaticky liší. Někteří se uzdraví sami i bez lékařského zásahu, jiným bohužel nemoc nenávratně poškodí játra. Začátek „céčka“ ovšem bývá často podobný. První příznaky připomínají chřipku a patří mezi ně:

  • únava,
  • bolest kloubů a svalů,
  • nevolnost.

Poté buď dochází k uzdravení, nebo nemoc pokračuje do chronického stadia. Přetrvávající žloutenka probíhá často nenápadně, ale způsobuje, že jsou jaterní buňky postupně nahrazovány vazivem. To nakonec může vést až úplnému selhání tohoto orgánu.

Léčba bývá dlouhá a náročná

K terapii žloutenky typu C se dříve používala především látka zvaná interferon. Ta dokáže zabránit viru, aby se množil a napadal další buňky. Dnes existují i modernější léčiva, ale stále platí, že proces uzdravování musí být dlouhodobý a bohužel má řadu nepříjemných vedlejších účinků. Jedná se mimo jiné o:

  • chřipkové příznaky,
  • horečky a zimnice,
  • nevolnost, zvracení a ztrátu chuti k jídlu,
  • deprese.

Ověřeno v praxi

Jak se s výše uvedenými obtížemi vyrovnat? Pacienti, kteří léčbou prošli, doporučují:

  • často odpočívat,
  • pít hodně vody,
  • vyhýbat se alkoholu a kofeinu,
  • jíst zdravě.

Je nutné počítat s tím, že během terapie bude mít člověk méně energie. Proto je dobré stanovit si priority a šetřit si síly především na ně.

Léčba chronické žloutenky C je náročná a zdlouhavá, ale život se zdravými játry za to určitě stojí.

(mak)

Zdroj:
www.hemaware.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop