#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Genová terapie: bude za pár let řešením hemofilie?

Hemofilikům se rýsuje šance na nový typ léčby. Ačkoli genová terapie je diskutována již dlouho, výzkumy zatím nepřinesly uspokojivé výsledky. Ovšem nedávno došlo k zajímavému obratu.
Genová terapie: bude za pár let řešením hemofilie?

Základem léčby hemofilie je takzvaná substituční terapie. Při té je nemocnému dodáván srážecí faktor, kterého je v krvi nedostatek. Jedinci trpící těžkou formou choroby však mohou tento typ terapie vyžadovat velmi často, což je časově i finančně náročné. Mimo to se u některých hemofiliků mohou proti podávanému léku tvořit nežádoucí protilátky. A právě těmto nemocným by v budoucnu mohla pomoci genová terapie.

Prvotní neúspěch

Dřívější vědecké pokusy byly založené na principu vpravení části DNA obsahující genetický kód potřebný k tvorbě srážecího faktoru, a to s pomocí jakéhosi přenašeče přímo do lidských buněk. Ty by následně podle této DNA srážecí faktor v organismu vytvářely a doplnily tak jeho nedostatek v krvi. Zmíněná metoda se ale setkala se závažným problémem – silnou odpovědí imunitního systému nemocného, který napadl zmíněný přenašeč a znemožnil tak účinnou léčbu. Vědci z Filadelfie však nedávno představili novou možnost genové terapie, která dle výzkumu takovou reakci nevyvolává.

Mutace naopak

V roce 2009 narazili odborníci na muže s mutací genu, který kóduje srážecí faktor IX, takzvaný FIX. Tento muž však nebyl hemofilik, spíše naopak – jeho mutace způsobovala nadměrné srážení krve a vznik trombóz. Lékaři tuto nově objevenou mutaci pojmenovali jako FIX-Padua, podle bydliště nemocného. Skutečnost, že byla přítomnost mutovaného genu spojena s 8–10× silnějším srážením krve oproti normě, vedla vědce k zamyšlení se nad jeho využitím v léčbě hemofilie.

Optimistické výsledky

Vědci podali mutovaný gen FIX-Padua navázaný na přenašeči třem psům trpícím těžkou formou hemofilie B, která se velmi podobá té lidské.

  • U všech zvířat došlo ke zlepšení onemocnění a vymizení krvácivých epizod.
  • Léčba byla účinná i u jednoho ze psů, u kterého se již dříve vytvořily protilátky proti podávaným srážecím faktorům.
  • Protože tato metoda vyžaduje užití menšího množství přenašečů, nebyla spojena se vznikem silné imunitní odpovědi.

Genová terapie hemofilie se stále nachází ve fázi výzkumu. Šance, že bude v budoucnu využitelná také u lidských pacientů, jsou však vysoké.

(veri)

Zdroj:
www.medicalnewstoday.com

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop