#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
World Hemophilia Day 2024
World Hemophilia Day 2024
World Hemophilia Day 2024

Hemofilie a poškození kloubů: častá komplikace

K nejčastějším komplikacím, které se mohou vyskytnout u lidí s hemofilií, patří postižení kloubů. V následujícím článku se dozvíte, jaké části kloubu jsou poškozeny krvácením, jak se to projevuje, co je nutné dělat, pokud máme podezření na krvácení, a jak se to následně léčí.
Hemofilie a poškození kloubů: častá komplikace

K nejčastějším komplikacím, které se mohou vyskytnout u lidí s hemofilií, patří postižení kloubů. V následujícím článku se dozvíte, jaké části kloubu jsou poškozeny krvácením, jak se to projevuje, co je nutné dělat, pokud máme podezření na krvácení, a jak se to následně léčí.

Nejčastější komplikací u hemofilie je kloubní postižení. Kloub je místo spojení dvou kostí. Lidé s hemofilií mohou krvácet do kloubní dutiny po poranění, ale i bez zjevné příčiny. Tlak krve hromadící se v dutině způsobuje bolest a může vést k chronickému otoku a deformitám. K poškození kloubu může dojít po opakovaném krvácení do stejného kloubu, ale i po jediném závažnějším krvácení. Mezi typicky zasažené klouby patří lokty, kotníky a kolena. Kloub je poškozen podobně jako u lidí s artritidou. Zasahuje synovium a chrupavku kolem kostí.

Jaké části kloubu jsou postiženy?

Synovium je vrstva speciální tkáně, která vyživuje a maže kloub, odstraňuje nečistoty a tekutinu z kloubu. Vyskytuje se tam množství cév a to je důvod, proč je krvácení do kloubu u lidí s krvácivou poruchou běžné. Synovium krev absorbuje. Předpokládá se, že železo obsažené v krvi podporuje tvorbu cév, zdrsňuje synovium a zvyšuje se riziko krvácení. Klouby mají dva typy chrupavky, jednak kolem konců kostí a na utlumení nárazů. Krvácením je postižena právě chrupavka v okolí kostí. Vytváří hladký povrch, čímž zabraňuje tření. Při krvácení chrupavka oteče, uvolňuje enzymy, které ji poškozují a po jejím vymizení/redukci dochází již ke tření kosti o kost. To je velmi bolestivé. Chrupavka, která tlumí nárazy, je více ohrožena při sportu a jiných fyzických aktivitách.

Příznaky při krvácení do kloubu:

  • pocit tepla,
  • otok,
  • brnění v kloubu,
  • diskomfort,
  • bolest,
  • nemožnost pohybu,
  • ztuhlost.

Problém nastává u malých dětí, které nedokážou tyto příznaky popsat. U dětí je třeba dávat pozor, pokud jsou bez příčiny nervózní, plačtivé, upřednostňují jinou končetinu než obvykle, nechtějí se pohybovat, chodit, snaží se nezatěžovat postiženou končetinu.

Co dělat, pokud máme podezření na krvácení do kloubu?

Je nutné ihned zavolat lékaře, aby se zabránilo následným komplikacím. Včasné podání koncentrátu chybějícího faktoru je zásadní. Minimalizovat poškození můžete i sami, pokud:

  • dáte led na postiženou oblast,
  • končetinu zvednete,
  • nebudete kloub zatěžovat.

Jaká je léčba poškozených kloubů?

Je-li kloub již nevratně poškozen a zapříčiňuje-li vážné potíže, pak je na místě především léčba chirurgická. Operace pomůže v takovém případě ulehčit od bolesti a zlepší rozsahu pohybu v kloubu. Je důležité si uvědomit, že při plánování invazivních výkonů je důležitý hematolog, který kontroluje úroveň srážení krve. Využívají se různé operační výkony od synovektomie až po náhradu kloubu.

Synovektomie znamená odstranění synovie. To zmírní opakované krvácení z ní. Využívají se tři techniky:

  • radiační – radioaktivní tekutina je vstříknuta do kloubu a redukuje otok v synoviální membráně;
  • artroskopická – chirurgický přístup drobnými řezy;
  • otevřená – chirurgické otevření kloubu.

Náhrada kloubu je chirurgický zákrok, který pomáhá lidem s chronickou bolestí. Poškozené klouby a kosti se odstraní a nahradí se plastovými a kovovými díly. Nahrazují se nejčastěji kolenní a kyčelní klouby. Po operaci a následné rehabilitaci se u většiny lidí zlepší rozsah pohybu a odstraní bolest. Někdy je nutná i výměna umělého kloubu, může se opotřebovat, někdy uvolnit. 90 % endoprotéz kyčelního a kolenního kloubu by mělo vydržet 10 let.

(bri)

Zdroj: www.hemophiliafed.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop