#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Jak předcházet nebezpečnému krvácení do svalů při hemofilii?

Při hemofilii či jiných poruchách krevní srážlivosti je krvácení do svalů hrozbou. Čím více ale dotyčný o tomto problému ví, tím lépe se může bránit a na případné potíže rychleji a efektivněji reagovat.
Jak předcházet nebezpečnému krvácení do svalů při hemofilii?

Jasné signály

Krvácení do svalu může začít po tupém nárazu, tehdy, je-li sval překroucen, a někdy i po podání injekce do svalu. U těžkých stavů se může krvácení objevit také spontánně, bez zjevné příčiny, a může jít o velkou ztrátu krve. Tím, jak se krev ve svalu hromadí, dochází k útlaku nervů a cév, což může vést k dalším problémům. Jak poznáte, že krvácíte do svalu?

  • Máte potíže s tím, pohybovat postiženou končetinou.
  • Bolí vás svaly, malé děti mohou odmítat používat zasaženou končetinu. Poznat to lze třeba i na jejich chůzi, kdy se jakoby „plazí“.
  • Starší děti si mohou stěžovat na pocit „nataženého svalu“.
  • V postižené končetině lze cítit napětí či otok. Kůže na svalu může být teplejší než jinde na těle. Dokonce i při odpočinku je ve svalech při dotyku cítit tenze.
  • Může dojít ke změně barvy kůže nad postiženým svalem.
  • Žíly zasažené končetiny se mohou jevit větší než obvykle.

Prevencí je pohyb i speciální terapie

Krvácení do svalů lze předcházet tak, že budete dodržovat svůj rehabilitační program a tím budete udržovat svůj organismus ve formě. Cvičení posílí svaly a zachová je silné. Ideální je pravidelný pohyb alespoň třikrát týdně. Navštívit můžete svého lékaře nebo fyzioterapeuta, kteří vám doporučí speciální cviky vhodné přímo pro vás. Odborník může též navrhnout profylaktickou léčbu, kdy je chybějící faktor podáván jako prevence před krvácivou epizodou – jedná se tedy o předcházení krvácení a tím i všech postižení s krvácením spojených.

Fakta důležitá pro vaše zdraví 

  • Hluboko uložené svaly mohou krvácet, aniž by se to odrazilo na stavu kůže.
  • Krvácení, které není léčeno, může sval velmi poškodit. Svalová tkáň je pak nahrazována jizevnatou tkání, což může mít vliv na postavení kloubů a kostí. V důsledku toho dochází k poklesu schopnosti končetinou pohybovat (vázne například pohyb v kyčli a v koleni apod.).
  • Postižení svalu můžete předcházet cvičením. 
  • Neléčíte-li krvácení podáním koncentrátu faktoru, krev se může ve svalu dál hromadit a tlačit na nervy, čímž je může vážně poškodit.
  • Krvácení do svalu dokáže též omezit normální tok krve v horní nebo dolní končetině.
  • Bolest zmírňuje ochlazování svalu. Nicméně ledování krvácení nezastaví, je nutné aplikovat koncentrát faktoru.
  • Nikdy si na bolest neberte lék s obsahem kyseliny acetylsalicylové – tato látka zpomaluje krevní srážlivost.
  • Tepelné zábaly nebo pokusy nechat ruku či nohu volně viset krvácení nezastaví ani nezpomalí.

Pokud u sebe či svého dítěte pozorujete některé z příznaků naznačujících krvácení do svalu, kontaktujte ošetřujícího lékaře, popřípadě navštivte hemofilické léčebné centrum. Okamžitě tak učiňte v případě, máte-li podezření na útlak nervů a cév.

(ave)

Zdroj:
www.hog.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop