#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Deprese trápí i hemofiliky. Znáte varovné signály?

Hemofilie může přinášet některá tělesná omezení a občas také duševní nepohodu. Kromě únavy, úzkostí a stresu z onemocnění může být spojena i s rozvojem deprese. Jedná se o velmi záludnou psychickou poruchu, která vůbec není vzácná napříč celou populací a která dokáže úplně rozvrátit život nemocného. Naštěstí je v dnešní době dobře léčitelná, je však zapotřebí včas rozeznat obtíže s ní spojené a navštívit lékaře.
Deprese trápí i hemofiliky. Znáte varovné signály?

Hemofilie a deprese

Vztah mezi hemofilií a depresí je obousměrný. Deprese může vzniknout jako reakce na tíživou životní situaci, která hemofiliky v období dospívání i v dospělosti může potkat. Přetrvávající zdravotní obtíže, někdy nutnost omezení v běžných aktivitách, strach o vlastní zdraví, pocit vyloučení z kolektivu. To vše se v životě hemofilika může vyskytnout, což kromě úzkostí může vyvolat také rozvoj deprese. Obecně má nezanedbatelný podíl na rozvoji deprese také rizikové chování v podobě konzumace alkoholu a užívání návykových látek, což je problematika dlouhodobě řešená a týkající se všech skupin obyvatelstva.

Pozor na varovné signály

Deprese je duševní porucha charakterizována hlubokým smutkem. Nejedná se o běžný smutek, který čas od času prožíváme. V případě deprese je mnohem intenzivnější a nereaguje na žádné vnější události. Kromě toho se projevuje řadou dalších příznaků. Mezi ty nejčastější patří:

  • nezájem o okolní svět,
  • snížená koncentrace,
  • neschopnost radovat se,
  • zpomalení pohybu,
  • výrazná únava i při běžných činnostech,
  • nízké sebevědomí,
  • pocit beznaděje a viny,
  • neschopnost rozhodnout se,
  • snížená sexuální touha,
  • přejídání se nebo nepřijímání potravy,
  • nespavost nebo větší potřeba spánku,
  • brzké ranní probouzení.

Deprese se musí léčit

Nejzáludnějším a nejvíce nebezpečným příznakem deprese jsou myšlenky na smrt doprovázené pesimistickým pohledem do budoucnosti. I z těchto důvodů je nutné rozpoznat včas její příznaky a neprodleně navštívit lékaře. Onemocnění je v současnosti naštěstí dobře léčitelné, nejčastěji pomocí takzvaných antidepresiv, která se často kombinují s psychoterapií a dalšími podpůrnými metodami.

Velmi důležitá je prevence deprese, která v případě hemofilie spočívá v řádné léčbě základního onemocnění. U těžké hemofilie léčba nejčastěji probíhá v podobě profylaktického podávání faktorů srážení. Díky profylaktické léčbě se snižuje riziko krvácení a komplikací spojených s krvácením. Léčba může být navíc vysoce individualizovaná, díky tomu se hemofilici mohou zapojit do každodenních aktivit a žít svůj život zcela plnohodnotně.

(holi)

 

Zdroje:

https://stepsforliving.hemophilia.org/next-step/maintaining-a-healthy-body/emotional-side-of-bleeding-disorders

https://www.medpagetoday.org/meetingcoverage/wfh/21167?vpass=1

https://hemophilianewstoday.com/2018/08/06/hemophilia-study-portugal-links-employment-status-pain-low-physical-activity-anxiety-depression/

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop