#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Vezměte si 17. dubna na sebe něco červeného, podpoříte tím pacienty s hemofilií

Příležitost upozornit na jedno ze vzácných dědičných onemocnění nabízí 17. duben, který je každoročně Světovým dnem hemofilie. V České republice podle posledních statistik máme více než 1 000 hemofiliků a téměř 90 procent z nich trpí hemofilií A. Současná moderní léčba přitom pacientům s hemofilií a jejich rodinám umožňuje žít kvalitní a aktivní život.
Vezměte si 17. dubna na sebe něco červeného, podpoříte tím pacienty s hemofilií

Hemofilie A je závažné onemocnění – jde o poruchu srážlivosti krve. Přenášejí jej ženy a klinicky se projevuje u mužů zvýšeným krvácením. U lehké formy hemofilie A se krvácení v běžném životě nemusí projevit, u střední a těžké formy může nastat nejen po sportovní nebo traumatické zátěži, ale také spontánně, a to především do kloubů. Proto je v léčbě hemofilie zásadní tzv. profylaxe. Cílem profylaktické terapie je předejít všem krvácením a tím chránit pacienty před komplikacemi hemofilie.

Nová moderní léčba zkvalitňuje život lidí s hemofilií a jejich rodin

Díky komplexnímu přístupu k léčbě se kvalita života hemofiliků v posledních letech výrazně zlepšuje. Trendem je individualizovaná profylaktická léčba, která minimalizuje, až zcela eradikuje krvácení.

Výzkumu hemofilie se již více než 70 let věnuje společnost TAKEDA a pomáhá tak naplňovat potřeby pacientů s hemofilií A, hemofilií B, hemofilií s inhibitory i dalšími krvácivými chorobami. Od března 2019 je díky této společnosti dostupný lék s rekombinantním faktorem VIII s prodlouženým účinkem pro hemofiliky typu A. Jedná se o skutečně přelomový přípravek v oblasti hemofilie A s prodloužením poločasu eliminace, což v praxi znamená možnost snížení počtu intravenózních aplikací při profylaktickém terapeutickém režimu.

Každý pacient s hemofilií je jedinečný a kromě unikátního fenotypu má také své potřeby a životní styl. Právě nový přípravek s prodlouženým účinkem umožňuje individualizovat léčbu díky zdravotnickému prostředku myPKFiT, pomocí kterého lze nastavit terapeutický režim přímo na míru každému pacientovi dle jeho farmakokinetiky. TAKEDA je v současné době jedinou společností s hemofilickým portfoliem, která takový nástroj nabízí.

Společně s novým přípravkem je hemofilikům nyní k dispozici také mobilní aplikace, která umožňuje pacientovi sdílet data se svým lékařem a být stále informován o své aktuální ochraně před krvácením.

(Zdroj: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.shire.mypkfit&hl=cs)

Poslání Světového dne hemofilie – podpořit nemocné může každý

Světový den hemofilie od roku 1989 upozorňuje na neustálý pokrok v léčbě tohoto krvácivého onemocnění, zároveň zvyšuje povědomí o hemofilii a zaměřuje se na osvětu široké veřejnosti týkající se péče o hemofiliky. Datum 17. dubna přitom není náhodně zvolené – odvíjí se od narození Franka Schnabela, zakladatel Světové federace hemofilie.

Společnými aktivitami se ke Světovému dni hemofilie každoročně připojují i dvě pacientské organizace v České republice: Hemojunior a Český svaz hemofiliků, které také v letošním roce připravily pro své členy několik zajímavých aktivit. Po celé republice tak probíhají mezioborové edukační workshopy s odborníky: hematology, ortopedy, dentisty, fyzioterapeuty, psychology, sociálními pracovnicemi, kardiology, lékaři urgentů a dalšími odborníky. Hemofilici a jejich blízcí tak mimo jiné mají možnost potkat se s pestrým spektrem specialistů na jednom místě individuálně. Další speciální akce probíhají také v centrech pro léčbu hemofilie – jsou zaměřené například na fyzioterapii, tejpování či vyšetření hemofilických kloubů.

Zapojit se do oslavy Světového dne hemofilie a podpořit tak pacienty s krvácivým onemocněním můžete i vy – oblečte si ve středu 17. dubna na sebe něco červeného, stejně jako zaměstnanci společnosti TAKEDA, jejímž dlouhodobým posláním je přispívat ke kvalitnějšímu životu hemofiliků a jejich rodin.

(zuj)

 

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop