Hemofilie, děti a sport. Jak zvolit ten vhodný a nezranit se

Čím se řídit při výběru sportu pro dítě s hemofilií? Jaké jsou výhody různých pohybových aktivit? Jak se zachovat v případě krvácivé příhody během sportování? Na všechny tyto otázky známe odpověď.
Hemofilie, děti a sport. Jak zvolit ten vhodný a nezranit se

Fyzická aktivita může být u hemofiliků dokonce důležitější než u zdravých jedinců. Pravidelné cvičení a pohyb posilují kosti a svaly a to chrání ohrožené klouby lidí s krvácivostí.

Vhodný sport doporučí lékař

Sport by měl dítě bavit a neměl by ohrožovat jeho zdraví. Před zahájením pravidelné pohybové aktivity není od věci poradit se s lékařem nebo fyzioterapeutem. Zhodnotí pohyblivost kloubů, stabilitu vazů, sílu svalů a celkový zdravotní stav a podle získaných informací doporučí vhodný sport. Při tom vezme v úvahu například to, že některé sporty a cvičení více než jiné cílí na svaly, které potřebuje posílit právě váš potomek. Protahování a posilování svalů by však mělo být součástí všech aktivit.

Bezpečné a doporučené sporty jsou:

  • plavání – rekreační plavání nezatěžuje klouby tolik jako plavání závodní,
  • tenis – zvyšuje sílu horních i dolních končetin, podporuje činnost srdce a krevní oběh, posiluje plíce,
  • cyklistika – velkou výhodou je, že co se v mládí na kole naučíš, v dospělosti a stáří jako když najdeš. Podmínkou je nošení ochranných pomůcek vč. helmy.

Vhodným pohybem je i golf. Bezpečné jsou turistika, chůze či rybaření. Mladé však osloví spíše plachtění, lukostřelba nebo frisbee.

U některých sportů bohužel rizika převažují nad výhodami. Jsou to:

  • bojová umění,
  • box,
  • squash,
  • hokej,
  • fotbal.

Co dělat při náhlém krvácení?

Pokud se při sportování objeví krvácení, musí dítě neprodleně dostat koncentrát srážlivého faktoru. Nezbytné je zajistit zraněnému klid, postižené místo ledovat, stlačit a vyzdvihnout (např. končetinu).

Při drobném poranění obvykle není potřebná další léčba. Vážnější krvácení do svalů nebo kloubů však může vést k pocitu ztuhlosti a bolesti trvající dlouhou dobu. Při závažném krvácení, které si vyžádalo několik infuzí srážlivého faktoru, musí opětovné zahájení sportovní aktivity schválit lékař.

Každé dítě s hemofilií reaguje na léčbu i případná zranění jinak. Na to je dobré pamatovat i při výběru sportu. Důležitý poradní hlas při rozhodování má lékař. Ten jako odborník doporučí vhodný pohyb nejlépe.

(ave)

Zdroj:
www.haemophilia.ie

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop