Infarkt u hemofilika – komplikovanější, ale řešitelný

V dnešní době se většina pacientů s hemofilií dožívá mnohem vyššího věku, než se před lety očekávalo. S tím je ale spojen i častější výskyt nemocí středního a vyššího věku, především chorob srdce a cév.
Infarkt u hemofilika – komplikovanější, ale řešitelný

V dnešní době se většina pacientů s hemofilií dožívá mnohem vyššího věku, než se před lety očekávalo. S tím je ale spojen i častější výskyt nemocí středního a vyššího věku, především chorob srdce a cév. Čím jsou kardiovaskulární onemocnění u hemofiliků zvláštní a na co je třeba dávat pozor, to prozradí následující řádky.

Srdce v ohrožení

Ischemická choroba srdeční a infarkt myokardu se mohou ohlásit například bolestí na hrudi, dušností nebo náhlou srdeční zástavou. Riziko se zvyšuje s věkem, kouřením a přítomností dalších onemocnění, jako jsou vysoký krevní tlak, cukrovka a vysoká hladina cholesterolu v krvi. Nemoci srdce a cév jsou příčinou až poloviny všech úmrtí – jde o nebezpečí, před kterým by se měl mít na pozoru každý, tedy i hemofilik ve středním a vyšším věku.

Život zachraňující výkony  

Na péči o hemofilika s kardiovaskulárními problémy se podílí kardiolog, případně kardiochirurg spolu s hematologem. Mezi těmito specialisty je nutná úzká spolupráce, neboť postup u pacienta s hemofilií a nemocným srdcem musí být velmi obezřetný. Jednak je potřeba zabránit vzniku krevní sraženiny, která by ucpala cévy, na druhé straně ovšem nesmí dojít ani k život ohrožujícímu krvácení. 

  • Aortokoronární by-pass. Každá operace srdce s sebou nese určité riziko. U hemofiliků je ale navíc přítomno i nebezpečí život ohrožujícího krvácení. Během zákroku tak musí být pacientovi podáván chybějící faktor v dostatečném množství.
  • Koronarografie a angioplastika. Při těchto zákrocích je přes tříslo nebo zápěstí vpraven do tepny katetr, který je doveden až do srdce. Kontrastní látka pomůže zvýraznit věnčité tepny zásobující srdce a ukázat, které místo je uzavřené. Při balónkové angioplastice je pak postižená céva roztažena. Během výkonu se podávají léky na ředění krve, které mají zabránit vzniku krevní sraženiny a trombózy. U hemofiliků ale není podání těchto léků bez rizika. Pacient je totiž ohrožen krvácením a riziko komplikací i úmrtí je při zákroku vyšší.

Křehká rovnováha 

Opatrní musí být lékaři i při ordinování léků po zákroku. Běžně totiž kardiaci dostávají aspirin nebo protidestičkové léky. U hemofiliků je ale třeba individuální přístup a dávkování se přizpůsobuje poruše krevní srážlivosti. Časté je i současné převedení pacientů na profylaktickou léčbu – pravidelným podáváním chybějícího faktoru srážlivosti se riziko krvácení minimalizuje.

Přestože je péče náročná, může být nemocné srdce úspěšně léčeno i u hemofiliků. Velký význam pro prognózu pacienta má i dodržování zdravého životního stylu.

(hak)

Zdroj: www.hemaware.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop