Jak probíhá kolonoskopie a gastroskopie u hemofiliků?

Choroby zažívacího ústrojí jsou v populaci velmi časté a nevyhýbají se ani hemofilikům. I lidé s krvácivým onemocněním tak někdy musí podstoupit endoskopické vyšetření žaludku či střev. Je to bezpečné? Odpověď zní ano. Pro zdárný průběh vyšetření je ale nezbytná důkladná příprava.
Jak probíhá kolonoskopie a gastroskopie u hemofiliků?

Kam až kamera dohlédne

Onemocnění zažívacího ústrojí se v naší populaci objevují často. Ve výskytu rakoviny tlustého střeva se Česká republika bohužel řadí celosvětově na přední příčky. Mezi další běžné obtíže v dolní části trávicího ústrojí patří hemoroidy, divertikulární choroba, polypy či střevní záněty. V horní části trávicího systému se nejčastěji jedná o zánět žaludku, žaludeční a dvanáctníkové vředy nebo únik žaludečních šťáv do jícnu (takzvaný jícnový reflux). S diagnostikou a léčbou těchto onemocnění pomáhá gastroskopie a kolonoskopie. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Gastroskopie je vyšetření, při kterém lékař zavádí pacientovými ústy tenký ohebný přístroj s kamerkou do jícnu, žaludku a dvanáctníku.
  • Kolonoskopie pomáhá ozřejmit onemocnění tlustého střeva, ohebný aparát se v tomto případě zavádí do těla skrze konečník.

Důkladná příprava u hemofiliků

Obecně platí, že několik dní před kolonoskopií je nutné dodržovat konkrétní dietu. Den před vyšetřením je obvykle nezbytné vynechat pevnou stravu, zvýšit příjem tekutin a užívat projímadlo. Před gastroskopií není příprava tak přísná, většinou je pouze potřeba zůstat nalačno alespoň 6 předcházejících hodin.

U hemofiliků je ovšem nezbytná také speciální příprava, která spočívá v úpravě hladiny faktorů srážení v krvi. Vše se odvíjí od závažnosti krvácivého onemocnění. Pokud lékaři pacientovi odebírají vzorky tkáně nebo odstraňují polypy, je nutné udržovat určitou hladinu faktorů srážení i po dobu několika následujících dnů.

Riziko krvácení je nízké

Jestliže jedinec s hemofilií dodržuje před vyšetřením důkladnou přípravu, riziko krvácení je nízké. Výzkum publikovaný ve Spojených státech amerických potvrdil, že u 48 hemofiliků, kteří podstoupili celkem 104 endoskopických vyšetření, se objevily krvácivé komplikace v necelém 1 % případů. Pokud je tedy hemofilikům před vyšetřením řádně upravena hladina srážecích faktorů, riziko krvácení po gastroskopii a kolonoskopii je stejné jako u ostatní populace.

(holi)

Zdroje:

1. https://www.tribune.cz/clanek/39367-doporuceni-cnhp-pro-zajisteni-invazivnich-vykonu-u-pacientu-s-hemofilii

2. https://www.hemophilia.org/Newsroom/Medical-News/Study-Shows-No-Increased-Bleeding-Risk-for-Patients-Undergoing-GI-Endoscopies-with-Prophylaxis

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop