Jak probíhá kolonoskopie a gastroskopie u hemofiliků?

Choroby zažívacího ústrojí jsou v populaci velmi časté a nevyhýbají se ani hemofilikům. I lidé s krvácivým onemocněním tak někdy musí podstoupit endoskopické vyšetření žaludku či střev. Je to bezpečné? Odpověď zní ano. Pro zdárný průběh vyšetření je ale nezbytná důkladná příprava.
Jak probíhá kolonoskopie a gastroskopie u hemofiliků?

Kam až kamera dohlédne

Onemocnění zažívacího ústrojí se v naší populaci objevují často. Ve výskytu rakoviny tlustého střeva se Česká republika bohužel řadí celosvětově na přední příčky. Mezi další běžné obtíže v dolní části trávicího ústrojí patří hemoroidy, divertikulární choroba, polypy či střevní záněty. V horní části trávicího systému se nejčastěji jedná o zánět žaludku, žaludeční a dvanáctníkové vředy nebo únik žaludečních šťáv do jícnu (takzvaný jícnový reflux). S diagnostikou a léčbou těchto onemocnění pomáhá gastroskopie a kolonoskopie. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Gastroskopie je vyšetření, při kterém lékař zavádí pacientovými ústy tenký ohebný přístroj s kamerkou do jícnu, žaludku a dvanáctníku.
  • Kolonoskopie pomáhá ozřejmit onemocnění tlustého střeva, ohebný aparát se v tomto případě zavádí do těla skrze konečník.

Důkladná příprava u hemofiliků

Obecně platí, že několik dní před kolonoskopií je nutné dodržovat konkrétní dietu. Den před vyšetřením je obvykle nezbytné vynechat pevnou stravu, zvýšit příjem tekutin a užívat projímadlo. Před gastroskopií není příprava tak přísná, většinou je pouze potřeba zůstat nalačno alespoň 6 předcházejících hodin.

U hemofiliků je ovšem nezbytná také speciální příprava, která spočívá v úpravě hladiny faktorů srážení v krvi. Vše se odvíjí od závažnosti krvácivého onemocnění. Pokud lékaři pacientovi odebírají vzorky tkáně nebo odstraňují polypy, je nutné udržovat určitou hladinu faktorů srážení i po dobu několika následujících dnů.

Riziko krvácení je nízké

Jestliže jedinec s hemofilií dodržuje před vyšetřením důkladnou přípravu, riziko krvácení je nízké. Výzkum publikovaný ve Spojených státech amerických potvrdil, že u 48 hemofiliků, kteří podstoupili celkem 104 endoskopických vyšetření, se objevily krvácivé komplikace v necelém 1 % případů. Pokud je tedy hemofilikům před vyšetřením řádně upravena hladina srážecích faktorů, riziko krvácení po gastroskopii a kolonoskopii je stejné jako u ostatní populace.

(holi)

Zdroje:

1. https://www.tribune.cz/clanek/39367-doporuceni-cnhp-pro-zajisteni-invazivnich-vykonu-u-pacientu-s-hemofilii

2. https://www.hemophilia.org/Newsroom/Medical-News/Study-Shows-No-Increased-Bleeding-Risk-for-Patients-Undergoing-GI-Endoscopies-with-Prophylaxis

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop