Jak probíhá vyšetření kloubů u hemofiliků?

Výrazná bolest, otok a náplň kloubu, zvýšená teplota tkání v okolí kloubu a omezená hybnost – tak se typicky projevuje poškození kloubů u hemofiliků. Jeho příčinou nemusí být jenom krvácení, ale také zánět kloubního pouzdra. Pravý důvod obtíží odhalí ale jedině lékař, a to pomocí klinického vyšetření a zobrazovacích metod.
Jak probíhá vyšetření kloubů u hemofiliků?

„Při vyšetření pohybového aparátu u hemofilických pacientů je třeba zejména rozlišit postižení nitrokloubní a mimokloubní, tedy postižení šlach a svalů. Souběžně s provedením standardních klinických testů je plně indikované i sonografické vyšetření, které poměrně rychle zpřesní lokalitu postižení a zhodnotí akutní a chronické změny kloubů a svaloviny. Tato analýza umožní stanovit míru intervence do oblasti krvácení,“ vysvětluje MUDr. Richard Kašpárek, Ph.D., z hemofilického centra Fakultní nemocnice Ostrava. Zdůrazňuje přitom, že při léčbě akutního i chronického poškození kloubů u hemofiliků je důležitá velmi úzká spolupráce hematologa a ortopeda.

Základem je klinické vyšetření

Obdobně jako v případě jiných nemocí je i v případě kloubů kromě odebrání informací o průběhu choroby (takzvané anamnézy) nejprve provedeno klinické vyšetření. V případě poškození kloubu se lékař soustředí nejprve na celkový vzhled kloubu a tkání kolem kloubu, přítomnost otoku, zarudnutí a náplně, na teplotu kloubu a celkovou teplotu, dále na lokalizaci bolesti, stabilitu kloubu a rozsah pohybu. Pokud je poškození kloubu způsobeno úrazem, lékař provádí speciální klinické testy, které pomohou určit poranění vazů a menisků. Podle rozsahu poškození případně lékař doporučí další vyšetření.

Laboratoř odhalí poruchu srážlivosti

Nezbytnou součástí vyšetření je u hemofiliků stanovení hladiny koagulačních faktorů v krvi. Od této hodnoty se totiž následně odvíjí léčebný postup. Například punkce kloubu pomocí jehly za účelem odstranění náplně kloubu je vhodná až po dosažení určité hladiny koagulačních faktorů v krvi. Pomocí laboratorních metod se může potvrdit i podezření na infekční původ náplně kloubu.

Důležitá úloha zobrazovacích metod

Mezi levné a dostupné vyšetřovací metody patří zhotovení prostého rentgenového snímku, který je většinou prováděn jako první vyšetření. Rentgen však poskytuje omezené informace o stavu měkkých tkání. Naopak magnetická rezonance je specialistou v zobrazování měkkých tkání. V případě kloubů jsou pak velmi cenné informace o stavu vazů, menisků, chrupavek a kloubního pouzdra. Toto vyšetření je vyžádáno především v případě závažných poškození nebo ke kontrole stavu kloubu po opakovaném krvácení. V rozvaze o příčině poškození kloubu může pomoci i ultrazvukové vyšetření, které je rychlé a dostupné. Pomůže odhalit, zda je náplň kloubu způsobena krvácením, nebo zánětem kloubní výstelky (takzvanou synovitidou).

(holi)

 

Zdroje:

https://www.omicsonline.org/the-hemophilic-joints-2155-9864.1000111.php?aid=2550

http://www.greatplainsbcd.org/2017-RegMtgPresentations_htm_files/POC%20Imaging%20-%20von%20Drygalski.pdf

Dungl P. et al. Ortopedie. 2. přepracované a doplněné vydání. Grada Publishing a.s., 2014

 

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop