Královská nemoc hýbala evropskými dějinami

Královská nemoc hýbala evropskými dějinami

Podle nejznámější přenašečky hemofilie královny Viktorie vznikl pro tuto chorobu často užívaný název „královská nemoc“. Tato panovnice byla velmi plodná, s manželem princem Albertem měli devět dětí, z toho byl jeden syn hemofilik a dvě dcery přenašečky. Díky dochovaným rodokmenům i historickým faktům lze na rodině královny Viktorie sledovat, jak se hemofilie šířila na další generace a jak ovlivnila nejen život postižených osob, ale i historický vývoj v tehdejší Evropě.

Stejný osud dědečka i vnuka

Anglická královna Viktorie (1837–1901) byla nositelkou genu pro hemofilii, a tak přestože sama byla zdravá, předala tuto nemoc prostřednictvím svých potomků několika královským rodům. Hemofilii měl i Viktoriin osmý syn Leopold, který trpěl na časté krvácení, což bylo poprvé zaznamenáno i v britském lékařském časopise (British Medical Journal) v roce 1868. Leopold zemřel ve věku 31 let na následky krvácení do mozku.

Leopoldova dcera Alice byla přenašečkou a jejich syn vikomt Trematon se narodil s hemofilií. Trematona potkal podobný osud jako jeho dědečka a zemřel opět v důsledku mozkového krvácení.

Jak s princeznou vyženit i hemofilii

Dvě z dcer královny Viktorie, Alice a Beatrice, byly také přenašečkami hemofilie. Protože v té době bylo zvykem uzavírat sňatky mezi šlechtickými rody v celé Evropě, přenesly tyto dvě ženy gen pro hemofilii do španělské a německé královské rodiny i do ruské carské rodiny, což mělo za následek výskyt hemofilie v příštích generacích.

Krvácivá nemoc následníka trůnu

Alexandra, vnučka královny Viktorie, se počátkem 20. století vdala za posledního ruského cara Mikoláše II. Carský pár toužil po synovi – následníkovi trůnu –, carevně se ale postupně narodily čtyři dcery. Až jako páté dítě se narodil syn Alexej, který ovšem trpěl hemofilií. Mikoláš i Alexandra byli zaneprázdněni starostmi o zdraví následníka trůnu právě v době, kdy se v tehdejším carském Rusku schylovalo k bouři. Díky tomu, že byl jediným, komu se dařilo mladému Alexejovi pomoci, získal obrovský vliv mnich Rasputin. Využíval především hypnózu, která Alexejovi pomohla ulevit od silných bolestí a podle některých zdrojů mohla i zpomalit krvácení.

Úloha hemofilie v ruské revoluci

Těžká nemoc následníka trůnu, napětí, které kvůli ní vzniklo v carské rodině, i moc, kterou získal šílený mnich Rasputin, dohromady vedly k nevyhnutelnému vyvrcholení napětí a k ruské revoluci.

Rasputin byl zavražděn v roce 1916 ruskými šlechtici, kterým se nelíbil jeho vliv na cara Mikoláše. To ale nic nezměnilo na chýlícím se konci ruského impéria. K ruské revoluci a pádu cara došlo v březnu 1917, o půl roku později následovala listopadová revoluce a vládu převzali bolševici. Sesazený car byl internován v Jekatěrinburgu a o rok později, z rozkazu rudého komisaře Sverdlova, byl i s celou rodinou zastřelen.

Hemofilie si své oběti nevybírá podle původu. Nevyhnula se ani královským rodinám. Krvácivé onemocnění potomků královny Viktorie, která byla přenašečkou, se počátkem minulého století podílelo i na politickém vývoji celé Evropy.

(hak)

Zdroje:
www.hemophilia.org
wikipedie.cz

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop