Krvácivé poruchy: když modřiny nejsou nevinné

Když se zraníme tak, že nám teče krev, netrvá to většinou dlouho. Krev se brzy začne srážet a tím se krvácení zastaví. Existují ale nemoci, při kterých se krev srazit nedokáže. Nazýváme je krvácivé poruchy. Co jsou zač?
Krvácivé poruchy: když modřiny nejsou nevinné

Co krvácivé poruchy způsobuje?

Tekutá složka krve zvaná plazma obsahuje mnoho bílkovin. Ty, které mají na starosti srážení, nazýváme faktory a označujeme je římskými číslicemi. Krvácivé poruchy mohou být způsobené nedostatkem anebo úplnou nepřítomností srážecích faktorů.

K nejčastějším vrozeným krvácivým poruchám patří:

  • Von Willebrandova choroba – nejběžnější vrozená porucha krevní srážlivosti. Způsobuje ji nedostatek von Willebrandova faktoru. Tento faktor je nezbytný například pro správnou funkci krevních destiček.
  • Hemofilie A a B – lidé s hemofilií mají nedostatek srážecího faktoru VIII nebo IX.

Krev se ale může špatně srážet i v důsledku jiných onemocnění, a to například:

  • při onemocnění jater,
  • kvůli nedostatku vitaminu K,
  • při předávkování léky,
  • jako nežádoucí účinek některých přípravků.

Léky, které takzvaně ředí krev, tedy brání, aby se krev příliš srážela, se nazývají antikoagulancia.

Jak poznat krvácivou poruchu

Krvácivé poruchy se typicky projevují prodlouženým nebo velmi silným krvácením. Mezi další příznaky patří:

  • časté modřiny,
  • těžké menstruační krvácení,
  • opakované krvácení z nosu.

Komplikovat tyto nemoci pak může i krvácení do kůže, kloubů, střev a v nejhorším případě i do mozku.

Co očekávat u lékaře?

Při podezření na poruchu srážení krve bude lékař od pacienta potřebovat mnoho informací. Zajímat ho budou hlavně okolnosti vzniku krvácení, jak často pacient krvácí a jak dlouho pak krvácení trvá. Důležité jsou i další údaje o celkovém zdraví pacienta a také bude nejspíš pátrat po podobných příznacích u ostatních členů rodiny. V dalším kroku lékař pacienta klinicky vyšetří od hlavy až k patě a následně odebere krev na laboratorní testy.

Léčba krvácivých poruch

V dnešní době si umíme s krvácivými poruchami dobře poradit. Konkrétní léčba závisí na příčině dané nemoci. Vrozené poruchy, které jsou způsobené chybnými geny, sice zatím vyléčit neumíme, ale dokážeme je úspěšně zvládat. Základem léčby je dodávání chybějícího faktoru. Důležitá je i prevence, aby ke krvácením vůbec nedocházelo. Se správnou léčbou pak může být život lidí s krvácivou poruchou dlouhý a plnohodnotný.

(mak)

Zdroj: www.healthline.com

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop