Krvácivé poruchy: když modřiny nejsou nevinné

Když se zraníme tak, že nám teče krev, netrvá to většinou dlouho. Krev se brzy začne srážet a tím se krvácení zastaví. Existují ale nemoci, při kterých se krev srazit nedokáže. Nazýváme je krvácivé poruchy. Co jsou zač?
Krvácivé poruchy: když modřiny nejsou nevinné

Co krvácivé poruchy způsobuje?

Tekutá složka krve zvaná plazma obsahuje mnoho bílkovin. Ty, které mají na starosti srážení, nazýváme faktory a označujeme je římskými číslicemi. Krvácivé poruchy mohou být způsobené nedostatkem anebo úplnou nepřítomností srážecích faktorů.

K nejčastějším vrozeným krvácivým poruchám patří:

  • Von Willebrandova choroba – nejběžnější vrozená porucha krevní srážlivosti. Způsobuje ji nedostatek von Willebrandova faktoru. Tento faktor je nezbytný například pro správnou funkci krevních destiček.
  • Hemofilie A a B – lidé s hemofilií mají nedostatek srážecího faktoru VIII nebo IX.

Krev se ale může špatně srážet i v důsledku jiných onemocnění, a to například:

  • při onemocnění jater,
  • kvůli nedostatku vitaminu K,
  • při předávkování léky,
  • jako nežádoucí účinek některých přípravků.

Léky, které takzvaně ředí krev, tedy brání, aby se krev příliš srážela, se nazývají antikoagulancia.

Jak poznat krvácivou poruchu

Krvácivé poruchy se typicky projevují prodlouženým nebo velmi silným krvácením. Mezi další příznaky patří:

  • časté modřiny,
  • těžké menstruační krvácení,
  • opakované krvácení z nosu.

Komplikovat tyto nemoci pak může i krvácení do kůže, kloubů, střev a v nejhorším případě i do mozku.

Co očekávat u lékaře?

Při podezření na poruchu srážení krve bude lékař od pacienta potřebovat mnoho informací. Zajímat ho budou hlavně okolnosti vzniku krvácení, jak často pacient krvácí a jak dlouho pak krvácení trvá. Důležité jsou i další údaje o celkovém zdraví pacienta a také bude nejspíš pátrat po podobných příznacích u ostatních členů rodiny. V dalším kroku lékař pacienta klinicky vyšetří od hlavy až k patě a následně odebere krev na laboratorní testy.

Léčba krvácivých poruch

V dnešní době si umíme s krvácivými poruchami dobře poradit. Konkrétní léčba závisí na příčině dané nemoci. Vrozené poruchy, které jsou způsobené chybnými geny, sice zatím vyléčit neumíme, ale dokážeme je úspěšně zvládat. Základem léčby je dodávání chybějícího faktoru. Důležitá je i prevence, aby ke krvácením vůbec nedocházelo. Se správnou léčbou pak může být život lidí s krvácivou poruchou dlouhý a plnohodnotný.

(mak)

Zdroj: www.healthline.com

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop