Voda a koupání k létu neodmyslitelně patří. V posledních letech si velkou oblibu nejen mezi dětmi získávají koupaliště a aquaparky s různými vodními atrakcemi. Ty jsou stále zajímavější a rychlejší, tím ale roste i riziko úrazů. Máte-li malého hemofilika, je nutné si uvědomit, že co je pro zdravé dítě nezávažný škrábanec nebo modřina, může být pro vaše dítě vážným problémem.
Pravidla pro zdraví
- Naučte své děti plavat – neplavci by vůbec neměli navštěvovat vodní atrakce. I když dojezdový či dopadový bazének není příliš hluboký, v rychlosti se mohou podsmeknout nohy a člověk, který neumí plavat, rychle zpanikaří a může být ohrožen.
- Doprovázejte i staršího hemofilika – v určitém věku za vámi syn přijde, že chce jít s kamarády do aquaparku sám. Dovolte mu to, ale domluvte se, že půjdete také a budete jeho zábavu zpovzdálí jistit. Když se ujistíte, že se vaše dítě chová bezpečně, dopřejte mu více volnosti.
- Zjistěte, kde sídlí plavčík – při vstupu do areálu si zjistěte, kde má místo plavčík a kde je v případě nutnosti lékárnička první pomoci.
- Pozor na srážky – vždy je nutné se ujistit, zda v dojezdovém místě atrakce není nikdo další. Při srážce totiž může dojít k vážnému poranění, u hemofilika i s vážnými následky.
- Dodržujte předepsané polohy jízdy – dohlédněte na své děti, aby vždy jezdily pouze v dovolených polohách – většinou pouze nohama napřed a čelem ke stropu. Při opačné jízdě je vysoké riziko úrazu hlavy.
Není nutné, aby byl hemofilik ochuzen o letní radovánky spojené s koupáním. Je ale nutné ho upozornit na rizika, která ho na koupališti či v aquaparku čekají, a důsledně ho poučit o nutnosti dodržovat bezpečnostní pravidla právě s ohledem na jeho nemoc.
(vesa)