- Nezbytné léky a potřeby nutné k jejich aplikaci (stříkačky, jehly, …) noste stále s sebou. V zahraničí by nemusely být ihned k dispozici, a pokud ano, mohly by vás přijít velmi draho.
- Abyste předešli nepříjemným potížím na letišti, opatřete si od svého ošetřujícího lékaře dopis pro případnou bezpečnostní kontrolu. V něm by mělo být vysvětleno, proč dané léky a zdravotnické potřeby převážíte a že je musíte mít stále při ruce.
- Dále požádejte svého lékaře, aby vám poskytl tištěné informace o chorobě, kterou trpíte, vaší léčbě a zdravotních komplikacích, které mohou být s onemocněním spojeny. Tento dopis si nechte přeložit do jazyka země, do které cestujete. V případě, že byste z nějakého důvodu nebyli schopni komunikovat s okolím, mohly by být takové informace velmi prospěšné.
- Léky i zmiňované dopisy noste v příručním zavazadle. Pokud na dovolenou letíte, mějte toto zavazadlo přímo na palubě letadla. Snížíte tak riziko jeho ztráty, krádeže či poškození. Léky uložené v zavazadlovém prostoru stroje by navíc mohly být znehodnoceny nežádoucími teplotními vlivy.
- Zkontrolujte si podmínky svého cestovního pojištění v dostatečném předstihu před odjezdem.
- Zjistěte, kde jsou v místě pobytu nejbližší zdravotnická zařízení či centra specializovaná přímo na hemofilii. Poznamenejte si jejich adresy a potřebná telefonní čísla.
Pro hemofiliky, podobně jako pro nemocné s jiným chronickým onemocněním, platí, že se před cestou do zahraničí vyplatí důkladná příprava. Díky ní si pak vytouženou dovolenou užijete s větším klidem a pocitem bezpečí.
(veri)
Zdroj:
www.wfh.org