15 rad pro bezpečné cestování s hemofilií

Cestování bylo pro nemocné s hemofilií dlouhá léta tabu. Před objevením moderních léků, které udrží srážlivost pod kontrolou, trávili osoby s těžší formou nemoci ročně dlouhé týdny v nemocnici.
15 rad pro bezpečné cestování s hemofilií

Cestování bylo pro nemocné s hemofilií dlouhá léta tabu. Před objevením moderních léků, které udrží srážlivost pod kontrolou, trávili osoby s těžší formou nemoci ročně dlouhé týdny v nemocnici a jakákoli delší cesta mimo domov, natož do zahraničí, pro ně byla prakticky nepředstavitelná. Dnes díky vývoji nových léků mohou vycestovat i lidé s touto krevní chorobou. Přinášíme několik tipů, na co nezapomenout při plánování cesty.

  1. Poraďte se s někým z hemofiliků, kdo do vámi vybrané destinace již cestoval. Více vám řekne i váš hematolog, případně se můžete informovat u Českého svazu hemofiliků
  2. Před cestou se informujte, jaký je standard lékařské péče o hemofiliky v destinaci, do které se chystáte. Cestovat do země s nízkou úrovní zdravotní péče samozřejmě přináší vyšší riziko. Pomoci může přehled kontaktů na stránce World Federation of Haemophilia - anglicky. Poradí vám jistě i váš hematolog.
  3. V některých zemích existuje při aplikaci místních krevních derivátů vyšší riziko přenosu infekčního onemocnění. Nelze doporučit například cestování do rovníkových zemí, kde je možnost nákazy např. virem HIV nebo infekční hepatitidy vysoká a kde je i obtížné skladovat v chladu přivezené koncentráty koagulačních faktorů.
  4. Poraďte se se svým hematologem o očkování proti hepatitidě A a B. Pokud se chystáte nechat očkovat v očkovacím centru, sdělte to nejdříve svému hematologovi a lékaře očkovacího centra (hygienické stanice, infekční kliniky, zdravotního ústavu) upozorněte na svou nemoc ještě před aplikací injekce.
  5. Nezapomeňte si s sebou vzít dobře vybavenou lékárničku včetně dostatku injekčního materiálu. Zabalte si s sebou i dostatek léků na běžná onemocnění, abyste nemuseli shánět léky na místě. Mějte na paměti, že některé léky užívat v žádném případě nesmíte (například přípravky proti zánětu a bolesti – aspirin a tzv. nesteroidní antiflogistika).
  6. Snažte se dostat do formy ještě před dovolenou, aby pro vás neznamenala místo odpočinku spíše nadměrnou zátěž. Začněte například chozením do schodů místo používání výtahu nebo eskalátoru.
  7. Nezapomeňte na průkaz hemofilika a lékařské potvrzení o nutnosti držení injekčního materiálu a léků (pro potřeby letištní a celní kontroly), mějte stále u sebe kontakt na nejbližší zdravotnická zařízení zabývající se péčí o hemofiliky. Samozřejmostí je i doklad o zdravotním pojištění (evropský průkaz) a cestovní pojištění. Mimo Evropu počítejte s tím, že případnou péči a léky budete muset uhradit sami – vezměte si jich proto s sebou raději větší množství, než budete pravděpodobně potřebovat.
  8. Kromě cestovního pojištění nezapomeňte na připojištění cestovních zavazadel (léky!) a připojištění pro případ nutnosti repatriace, vhodné je pojištění storna zájezdu, pokud byste nemohli odcestovat. Počítejte s vyšším pojistným vzhledem ke svému onemocnění.
  9. Pokud cestujete autem, dbejte na častý odpočinek, pauzy na protažení nohou. Pořiďte si chladničku do auta pro bezpečné uložení koncentrátu srážecích faktorů.
  10. Dáváte-li přednost pozemní hromadné dopravě, doporučujeme vlak. Můžete se projít po chodbě, zajít do restauračního vozu a máte k dispozici toaletu. Pokud si potřebujete aplikovat léky, sdělte to průvodčímu, který by vám měl vyhradit pro tento účel volné kupé. Autobusovým zájezdům, natož pravidelným linkovým autobusům, je nejlépe se vyhnout. Mějte svá zavazadla stále pod kontrolou.
  11. Pokud na dovolenou letíte letadlem, vyhraďte si dostatečný čas na odbavení na letišti a mějte po ruce potvrzení o účelu převážení injekčního materiálu. Nezapomeňte na dostatečnou zásobu léků do příručního zavazadla. Počítejte i s možností ztráty kufrů na letišti a jejich poškození. Na většině letišť si lze ještě před odletem zajistit za mírný poplatek pojištění zavazadla a nechat si kufr zabalit do speciální fólie. Rentgenování kufrů za účelem kontroly obsahu lékům nevadí.
  12. Nejezděte pokud možno sami. Pokud se vydáváte do odlehlejších míst, mějte stále nějakou „základnu“, například lepší hotel s ledničkou na pokoji. Nejezděte bez mobilního telefonu.
  13. I pro cestování s hemofilií platí základní pravidla – vyhýbat se ledu v nápojích, pít jen převařenou nebo balenou vodu, jíst jen oloupané ovoce, nejíst cokoli podezřelého nebo riskantního.
  14. Pokud musíte z jakéhokoli důvodu vyhledat lékařskou pomoc během dovolené, sdělte neodkladně lékaři, že trpíte hemofilií.
  15. Mějte s sebou několik nejdůležitějších frází nebo nejlépe slovníček s cestovní konverzací.

(jav)

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop