Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

V 50. letech, když byl Vladimír malý chlapec, medicína nabízela pacientům s vzácnou poruchou srážlivosti krve jen málo variant terapie. Tzv. profylaktická léčba tehdy neexistovala. Vladimír měl to štěstí, že jeho tatínek byl lékař, rodina bydlela ve služebním bytě přímo v nemocnici, a proto když došlo k závažné krvácivé příhodě, mohl mu podat transfuzi přímo „doma“. „To se ale stalo řekněme jednou dvakrát,“ vzpomíná Vladimír Dolejš.

V případě krvácení do kloubu zůstal několik dní ležet doma v posteli a čekalo se, až problémy odezní. Pak se vracel do běžného života. „Nemůžu říct, že by mě furt něco bolelo. Vlastně jsem měl úplně normální dětství. S kluky jsem jezdil na kole, běhali jsme a blbli venku. Nikdy jsem se samozřejmě nehrnul do kontaktních sportů, jako je fotbal,“ vzpomíná Vladimír Dolejš.

Časté cesty i navzdory nemoci

Když se na gymnáziu rozhodoval o své budoucí profesi, vybral si studium žurnalistiky. Po vysoké škole pak vyzkoušel nejprve práci v tehdejším Československém rozhlase, pak v Československé a později v České televizi, kde pracoval zhruba 25 let.

Postupně se dostal do motoristické redakce jako redaktor a moderátor. „Měl jsem to štěstí, že jsem projel celý svět, všechny kontinenty. Což se málokomu tehdy podařilo. Natáčeli jsme třeba 30 zahraničních reportáží ročně,“ vypráví Vladimír Dolejš.

Zatímco za běžného provozu docházel na transfuze do Ústavu hematologie a krevní transfuze, na cestách měl již pohotovostní léky při sobě. „Již v 90. letech jsem si díky lékařce (Zdeňce) Vorlové, zakladatelce hemofilické (domácí) péče u nás, mohl na své zahraniční cesty půjčovat krabičky léků s koncentrátem v prášku pro akutní péči,“ vzpomíná. Jen málokdy se prý stalo, že na nějaké natáčení odjet nemohl. „Mám pocit, že moje nemoc výkon mé profese téměř neovlivnila. V mém okolí, kromě těch nejbližších, o ní nikdy nikdo nevěděl,“ říká Vladimír Dolejš.

V čele pacientské organizace

Automobilům se navíc aktivně věnoval i v rámci svého koníčku, 25 let totiž jezdil rallye. „Nedávno jsem se díval do statistik a zjistil jsem, že jsem absolvoval 78 rallye, a to jak doma, tak v zahraničí,“ popisuje Dolejš s tím, že i když je tento sport považován za nebezpečný, de facto není. Závodník je připoután v autě, má na sobě helmu a kolem sebe rám.

Paradoxně největší úraz se mu přihodil v civilním provozu v noci, kdy se vyboural. „Tenkrát jsem měl otevřenou zlomeninu a mé koleno, které už bylo i tak postižené krvácením, se už nikdy nespravilo,“ říká Vladimír Dolejš. Nehoda nakonec přispěla k nutnosti nechat si vyměnit oba kolenní klouby.

Vladimír Dolejš taky úzce spolupracoval s pacientskou organizací Český svaz hemofiliků, v letech 2009 až 2017 dokonce coby její předseda. „Myslím, že se nám s kolegy podařilo svaz přeměnit na moderní pacientskou organizaci. Tenkrát jsme dokázali, že se se svazem začalo počítat i v medicínských kruzích,“ říká s tím, že pro komunitu hemofiliků mj. natočil video o tomto krvácivém onemocnění.

Nic nevnímáte, jste v jiném světě

Zhruba od roku 2010 užívá Vladimír Dolejš coby těžký hemofilik s hladinou srážecího faktoru pod 1 % profylaktickou léčbu. Léky mu aplikuje buď jeho manželka, anebo zdravotní sestra z agentury domácí péče, která za ním pravidelně dochází domů. (Domácí péče je hrazená z veřejného zdravotního pojištění, poukaz na tyto služby vydává praktický lékař. Zdravotní sestry pomáhají hemofilikům mj. s aplikací léků, ošetřením žilních vstupů, rehabilitací atd. Seznamy agentur domácí péče, které nabízejí pomoc hemofilikům, naleznete například zde – pozn. red.)

Ani preventivní léčba ovšem nezabránila závažné komplikaci, která Vladimíra Dolejše postihla v roce 2012. Na dovolené v Paříži jej začala úporně bolet hlava. Domů ještě zvládl společně s manželkou doletět, ovšem v Praze byl urychleně hospitalizovaný a v nemocnici strávil s krvácením do mozku několik týdnů. „Nic nevnímáte, nepamatujete si, jste v jiném světě,“ vzpomíná Vladimír Dolejš s tím, že ještě zhruba tři měsíce po hospitalizaci se léčil doma. Měl štěstí, že závažná příhoda u něj dopadla dobře, a navíc nezanechala žádné následky.

Jak už bylo uvedeno na začátku, i když je Vladimír Dolejš v současnosti v důchodu, žije stále velmi aktivní život. Na celý jeho příběh se můžete podívat i na videu.

(lek)

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop