Krvácení do svalů – není vidět, ale léčit se musí. Jak na to?

Hemofilik může začít závažně krvácet z drobného říznutí či oděrky. Takové potíže jsou však většinou jednoduše řešitelé tlakovým obvazem. Zato krvácení do svalů a ostatních měkkých tkání může hemofilika velmi potrápit.
Krvácení do svalů – není vidět, ale léčit se musí. Jak na to?

Svaly, protože ke své práci potřebují spousty kyslíku, jsou bohatě prokrvenou tkání. Každé jejich poranění je tak spojené s porušením drobných krevních kapilár. A tím nemáme na mysli jen závažné úrazy. Totéž platí i pro lehká poranění, jako je natažení svalu či zhmoždění úderem. Dokonce i sval, který bolí po intenzivní tělesné námaze, má za sebou mikroskopické poškození, ze kterého se snaží zotavit. U běžné populace k uzdravení stačí čas a klid. U hemofiliků tomu tak být ale nemusí.

Jak krvácení rozpoznat

Mezi příznaky, které můžete pozorovat na sobě nebo u svého dítěte s hemofilií, patří:

  • bolest podobná bolesti namoženého či nataženého svalu,
  • držení části těla v nepřirozené poloze, nevůle ji používat (hlavně u dětí),
  • pocit vyšší teploty v postižené oblasti,
  • otok pohmožděného místa, které bývá na dotek napjaté a pevnější.

Potíže mohou nastupovat velmi pozvolna a postupně. Bolest se může objevit výrazně dříve než zvětšení svalu a další známky krvácení. Je proto nutné mít se na pozoru a všímat si zhoršování potíží. V případě podezření na svalové krvácení je pak nutné podniknout kroky k jeho zastavení.

Základní péče 

Svalu, který byl postižen krvácením, musíme poskytnout co nejlepší podmínky pro hojení. Ty jsou v podstatě stejné pro nemocniční i domácí péči.

  • Klid svalu. Podle závažnosti se může jednat o omezení pohybů (třeba za pomoci berlí), ale i o úplné znehybnění postiženého svalu, potažmo končetiny (např. sádrovou dlahou).
  • Ochlazování. Pomůže od bolesti a křečí. Při přikládání velmi studených věcí k bolestivému místu dávejte vždy pozor, abyste mrazem nepoškodili kůži.
  • Stažení. Použití elastického obinadla pomůže zvládnout otok a urychlí hojení.
  • Zvýšená poloha končetiny. Nejčastěji se krvácení do svalů objevuje na rukou či nohou. Ty lze pro zmírnění otoku umístit do zvýšené polohy.

Terapii faktorem konzultujte

Při větším krvácení do svalů může být potřeba dočasně či trvale změnit režim, v jakém je podáván srážecí faktor (zvýšit dávku či snížit interval mezi aplikacemi). Na této úpravě terapie se hemofilik či jeho rodiče dohodnou ve svém centru pro léčbu. Lékaři jim rovněž poradí s rehabilitací, pokud bude po krvácivé epizodě potřebná. Obecně platí, že ani krvácení do svalu, ani doba potřebná k jeho zahojení a návratu k běžným činnostem se nesmí podcenit. Následky závažného krvácení na zdraví pohybového systému totiž mohou být v nejhorším případě i trvalé.

(luko)

Zdroje:
www.livingwithhemophilia.ca
www.hemophilia.ca

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop