Minerály a vitamíny, podpora organismu každého hemofilika

Zdravý životní styl je trendem současnosti. Dieta sice hemofilii nevyléčí, přesto může trpícím jedincům značně pomoci. Pravidelná strava s dostatkem důležitých živin dodá tělu potřebné vitaminy a minerály, které jsou nutné pro jeho správné fungování. 
Minerály a vitamíny, podpora organismu každého hemofilika

1. „Káčko“ pro srážení krve

Vitamín K je rozpustný v tucích. V lidském těle je nezbytný pro tvorbu některých srážlivých faktorů. Jeho nedostatek se projeví nově vzniklým krvácením či zhoršením současné krvácivé poruchy. Strava s vysokým obsahem vitamínu K tak může zmírnit projevy hemofilie. Tato látka je v určitém množství tvořena bakteriemi střevní flóry, nezbytný je však i její příjem potravou. Mezi potraviny bohaté na „káčko“ patří:

  • listová zelenina,
  • kuřecí a krůtí maso,
  • játra,
  • olivový a sójový olej,
  • celozrnné pečivo.

2. Vitamín C podporuje zdraví cév

„Céčko“ zastává v lidském těle několik důležitých funkcí. Jedinci s krvácivými poruchami bezpochyby ocení jeho pozitivní účinky na imunitní systém a zdraví cévního systému. Tento vitamín je totiž nezbytný pro tvorbu kolagenu, jenž tvoří základní stavební kámen pro cévy, kosti, zuby a další pojivovou tkáň. „Céčko“ je obsaženo zejména v ovoci a zelenině, je však i v bramborech.

3. Nezbytný vápník 

Vápník je znám jako základní stavební složka kostí a zubů. Tento minerál ale také podporuje tvorbu destičkové zátky a krevní sraženiny. Strava bohatá na vápník má tedy příznivé účinky na krvácivé projevy u hemofilie. Chcete-li zvýšit jeho každodenní příjem, sáhněte po mléku, mléčných výrobcích, brokolici nebo kapustě.

4. Železo prevencí chudokrevnosti

Železo je nezbytným prvkem pro stavbu červeného krevního barviva hemoglobinu. Hemoglobin přenáší kyslík v červených krvinkách z plic do tkání. Zdraví jedinci ztrácejí železo především odlupováním výstelky močového systému a střevní sliznice. Nedostatkem jsou také ohroženy ženy v důsledku ztráty značného množství červených krvinek během menstruačního krvácení. Obdobný problém nastává u hemofiliků, kteří mohou trpět nízkou hladinou železa kvůli chronickému krvácení. Dlouhodobé ztráty železa vedou ke vzniku chudokrevnosti, jež se projevuje:

  • bledostí kůže a sliznic,
  • únavou,
  • dušností,
  • snížením fyzické výkonnosti.

Železo lze nahradit zvýšeným příjmem červeného masa, ale i listové zeleniny.

Pro správnou funkci organismu je nutný příjem širokého spektra vitaminů a minerálů. Nebojte se konzultovat problém stravy s odborníkem, jedině tak dospějete k harmonicky vyváženému jídelníčku, který nezpůsobí nežádoucí nárůst či úbytek hmotnosti.

(holi)

Zdroj: www.hemaware.org

Novinky

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Úrazy a pády se během života nevyhnou nikomu. Některé jsou závažnější, z jiných se zase rychle oklepeme a jdeme dál. U hemofiliků ale i zdánlivě nevinný úraz může vyústit v obávanou komplikaci – krvácení do mozku. Jak jej včas rozpoznat a jaká opatření případně učinit?
26. 8. 2022
Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

S hemofilií dnes už můžeme žít v mnoha ohledech plnohodnotný život. Přesto sžívání se s nemocí může být pro rodiny malých hemofiliků náročné. Domácí profylaxe, nástup dětí do školky nebo samostatná aplikace léku občas přinášejí rodičům i dětem krušné chvíle. Jak vše zvládnout v klidu a poskytnout dětem potřebnou oporu, poradily Kateřina Altmanová, předsedkyně pacientské organizace Hemojunior, a klinická psycholožka Mgr. Petra Bučková z FN Brno.
15. 6. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop