Minerály a vitamíny, podpora organismu každého hemofilika

Zdravý životní styl je trendem současnosti. Dieta sice hemofilii nevyléčí, přesto může trpícím jedincům značně pomoci. Pravidelná strava s dostatkem důležitých živin dodá tělu potřebné vitaminy a minerály, které jsou nutné pro jeho správné fungování. 
Minerály a vitamíny, podpora organismu každého hemofilika

1. „Káčko“ pro srážení krve

Vitamín K je rozpustný v tucích. V lidském těle je nezbytný pro tvorbu některých srážlivých faktorů. Jeho nedostatek se projeví nově vzniklým krvácením či zhoršením současné krvácivé poruchy. Strava s vysokým obsahem vitamínu K tak může zmírnit projevy hemofilie. Tato látka je v určitém množství tvořena bakteriemi střevní flóry, nezbytný je však i její příjem potravou. Mezi potraviny bohaté na „káčko“ patří:

  • listová zelenina,
  • kuřecí a krůtí maso,
  • játra,
  • olivový a sójový olej,
  • celozrnné pečivo.

2. Vitamín C podporuje zdraví cév

„Céčko“ zastává v lidském těle několik důležitých funkcí. Jedinci s krvácivými poruchami bezpochyby ocení jeho pozitivní účinky na imunitní systém a zdraví cévního systému. Tento vitamín je totiž nezbytný pro tvorbu kolagenu, jenž tvoří základní stavební kámen pro cévy, kosti, zuby a další pojivovou tkáň. „Céčko“ je obsaženo zejména v ovoci a zelenině, je však i v bramborech.

3. Nezbytný vápník 

Vápník je znám jako základní stavební složka kostí a zubů. Tento minerál ale také podporuje tvorbu destičkové zátky a krevní sraženiny. Strava bohatá na vápník má tedy příznivé účinky na krvácivé projevy u hemofilie. Chcete-li zvýšit jeho každodenní příjem, sáhněte po mléku, mléčných výrobcích, brokolici nebo kapustě.

4. Železo prevencí chudokrevnosti

Železo je nezbytným prvkem pro stavbu červeného krevního barviva hemoglobinu. Hemoglobin přenáší kyslík v červených krvinkách z plic do tkání. Zdraví jedinci ztrácejí železo především odlupováním výstelky močového systému a střevní sliznice. Nedostatkem jsou také ohroženy ženy v důsledku ztráty značného množství červených krvinek během menstruačního krvácení. Obdobný problém nastává u hemofiliků, kteří mohou trpět nízkou hladinou železa kvůli chronickému krvácení. Dlouhodobé ztráty železa vedou ke vzniku chudokrevnosti, jež se projevuje:

  • bledostí kůže a sliznic,
  • únavou,
  • dušností,
  • snížením fyzické výkonnosti.

Železo lze nahradit zvýšeným příjmem červeného masa, ale i listové zeleniny.

Pro správnou funkci organismu je nutný příjem širokého spektra vitaminů a minerálů. Nebojte se konzultovat problém stravy s odborníkem, jedině tak dospějete k harmonicky vyváženému jídelníčku, který nezpůsobí nežádoucí nárůst či úbytek hmotnosti.

(holi)

Zdroj: www.hemaware.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop