Minerály a vitamíny, podpora organismu každého hemofilika

Zdravý životní styl je trendem současnosti. Dieta sice hemofilii nevyléčí, přesto může trpícím jedincům značně pomoci. Pravidelná strava s dostatkem důležitých živin dodá tělu potřebné vitaminy a minerály, které jsou nutné pro jeho správné fungování. 
Minerály a vitamíny, podpora organismu každého hemofilika

1. „Káčko“ pro srážení krve

Vitamín K je rozpustný v tucích. V lidském těle je nezbytný pro tvorbu některých srážlivých faktorů. Jeho nedostatek se projeví nově vzniklým krvácením či zhoršením současné krvácivé poruchy. Strava s vysokým obsahem vitamínu K tak může zmírnit projevy hemofilie. Tato látka je v určitém množství tvořena bakteriemi střevní flóry, nezbytný je však i její příjem potravou. Mezi potraviny bohaté na „káčko“ patří:

  • listová zelenina,
  • kuřecí a krůtí maso,
  • játra,
  • olivový a sójový olej,
  • celozrnné pečivo.

2. Vitamín C podporuje zdraví cév

„Céčko“ zastává v lidském těle několik důležitých funkcí. Jedinci s krvácivými poruchami bezpochyby ocení jeho pozitivní účinky na imunitní systém a zdraví cévního systému. Tento vitamín je totiž nezbytný pro tvorbu kolagenu, jenž tvoří základní stavební kámen pro cévy, kosti, zuby a další pojivovou tkáň. „Céčko“ je obsaženo zejména v ovoci a zelenině, je však i v bramborech.

3. Nezbytný vápník 

Vápník je znám jako základní stavební složka kostí a zubů. Tento minerál ale také podporuje tvorbu destičkové zátky a krevní sraženiny. Strava bohatá na vápník má tedy příznivé účinky na krvácivé projevy u hemofilie. Chcete-li zvýšit jeho každodenní příjem, sáhněte po mléku, mléčných výrobcích, brokolici nebo kapustě.

4. Železo prevencí chudokrevnosti

Železo je nezbytným prvkem pro stavbu červeného krevního barviva hemoglobinu. Hemoglobin přenáší kyslík v červených krvinkách z plic do tkání. Zdraví jedinci ztrácejí železo především odlupováním výstelky močového systému a střevní sliznice. Nedostatkem jsou také ohroženy ženy v důsledku ztráty značného množství červených krvinek během menstruačního krvácení. Obdobný problém nastává u hemofiliků, kteří mohou trpět nízkou hladinou železa kvůli chronickému krvácení. Dlouhodobé ztráty železa vedou ke vzniku chudokrevnosti, jež se projevuje:

  • bledostí kůže a sliznic,
  • únavou,
  • dušností,
  • snížením fyzické výkonnosti.

Železo lze nahradit zvýšeným příjmem červeného masa, ale i listové zeleniny.

Pro správnou funkci organismu je nutný příjem širokého spektra vitaminů a minerálů. Nebojte se konzultovat problém stravy s odborníkem, jedině tak dospějete k harmonicky vyváženému jídelníčku, který nezpůsobí nežádoucí nárůst či úbytek hmotnosti.

(holi)

Zdroj: www.hemaware.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop