Minerály a vitamíny, podpora organismu každého hemofilika

Zdravý životní styl je trendem současnosti. Dieta sice hemofilii nevyléčí, přesto může trpícím jedincům značně pomoci. Pravidelná strava s dostatkem důležitých živin dodá tělu potřebné vitaminy a minerály, které jsou nutné pro jeho správné fungování. 

1. „Káčko“ pro srážení krve

Vitamín K je rozpustný v tucích. V lidském těle je nezbytný pro tvorbu některých srážlivých faktorů. Jeho nedostatek se projeví nově vzniklým krvácením či zhoršením současné krvácivé poruchy. Strava s vysokým obsahem vitamínu K tak může zmírnit projevy hemofilie. Tato látka je v určitém množství tvořena bakteriemi střevní flóry, nezbytný je však i její příjem potravou. Mezi potraviny bohaté na „káčko“ patří:

  • listová zelenina,
  • kuřecí a krůtí maso,
  • játra,
  • olivový a sójový olej,
  • celozrnné pečivo.

2. Vitamín C podporuje zdraví cév

„Céčko“ zastává v lidském těle několik důležitých funkcí. Jedinci s krvácivými poruchami bezpochyby ocení jeho pozitivní účinky na imunitní systém a zdraví cévního systému. Tento vitamín je totiž nezbytný pro tvorbu kolagenu, jenž tvoří základní stavební kámen pro cévy, kosti, zuby a další pojivovou tkáň. „Céčko“ je obsaženo zejména v ovoci a zelenině, je však i v bramborech.

3. Nezbytný vápník 

Vápník je znám jako základní stavební složka kostí a zubů. Tento minerál ale také podporuje tvorbu destičkové zátky a krevní sraženiny. Strava bohatá na vápník má tedy příznivé účinky na krvácivé projevy u hemofilie. Chcete-li zvýšit jeho každodenní příjem, sáhněte po mléku, mléčných výrobcích, brokolici nebo kapustě.

4. Železo prevencí chudokrevnosti

Železo je nezbytným prvkem pro stavbu červeného krevního barviva hemoglobinu. Hemoglobin přenáší kyslík v červených krvinkách z plic do tkání. Zdraví jedinci ztrácejí železo především odlupováním výstelky močového systému a střevní sliznice. Nedostatkem jsou také ohroženy ženy v důsledku ztráty značného množství červených krvinek během menstruačního krvácení. Obdobný problém nastává u hemofiliků, kteří mohou trpět nízkou hladinou železa kvůli chronickému krvácení. Dlouhodobé ztráty železa vedou ke vzniku chudokrevnosti, jež se projevuje:

  • bledostí kůže a sliznic,
  • únavou,
  • dušností,
  • snížením fyzické výkonnosti.

Železo lze nahradit zvýšeným příjmem červeného masa, ale i listové zeleniny.

Pro správnou funkci organismu je nutný příjem širokého spektra vitaminů a minerálů. Nebojte se konzultovat problém stravy s odborníkem, jedině tak dospějete k harmonicky vyváženému jídelníčku, který nezpůsobí nežádoucí nárůst či úbytek hmotnosti.

(holi)

Zdroj: www.hemaware.org


HLEDÁŠ HELP? HEMOJUNIOR!

Dočetli jste až sem a stále vám něco chybí? Navštivte webové stránky Hemojunioru, který pomáhá dětem s hemofilií, jejim rodinám a přátelům. Staňte se našimi přáteli i vy!

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.

LÉČBA HEMOFILIE

Základem léčby hemofilie je umělé dodání srážecího faktoru, který v krvi osob s hemofilií chybí. U každého jednotlivce se musí léčba nastavit individuálně v závislosti na tíži onemocnění a aktuální hladině srážecího faktoru v krvi.

Centra pomoci

Všechna centra

ZPRAVODAJ

Aktuální novinky přímo do Vaší schránky.