#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nebojme se hemofilie!

Pocity jsou součástí života. Když je nám nebo našemu dítěti diagnostikováno těžké onemocnění, je přirozené, že emoce budou značně negativní. Není se za co stydět. Naopak je dobré zvládnout o svých pocitech mluvit. A také vědět, kde hledat pomoc, když toho na nás bude moc.
Nebojme se hemofilie!

Nepodléhejte skepsi

Vyslechnout si, že miminko trpí hemofilií, je velmi stresující. Rodiče obvykle po takovém sdělení zažívají psychický šok, trápí se a velmi se bojí. Na začátku si mnozí procházejí obdobím, kdy se snaží chorobu svého dítěte popřít a nepřipustit si ji, nebo si ji kladou za vinu, protože je dědičná. Přijmout nepříjemnou skutečnost je vždy proces, který nějakou dobu trvá. Snažte se zkrátit období těchto pocitů na minimum. Nic jste neudělali špatně, užívejte si své dítě, ať už je jakékoli. Každá situace má nějaké řešení. Pokud budete potřebovat psychickou podporu, můžete třeba vyhledat ve svém okolí svépomocnou skupinu nebo psychologa.

S potomkem emoce rostou

Prožívání dětí se mění s jejich vývojem. Hemofilie v nich vyvolává celkem odlišné pocity, když jim jsou 3 roky, 9 nebo 14 let.

  • Předškoláci. Děti v tomto věku jsou egocentrické. Věří, že vše v jejich okolí se děje kvůli nim a ony to mohou změnit, když si to silně přejí. Potřebují, aby jim bylo připomínáno, že když si aplikují srážecí faktor, můžou si jít hrát a bavit se. Je důležité neinterpretovat léčbu jako trest, aby si k ní dítě neutvořilo negativní vztah.
  • Školáci. Děti jsou již schopné samy pochopit příčinu nemoci a její průběh. Jinými slovy vědí, že při některých aktivitách mohou krvácet, a proto potřebují léčbu. Začínají se zamýšlet nad pocity druhých a dělají si starosti o svoje blízké. Někdy nechtějí říkat rodičům o krvácení nebo bolesti, protože se bojí, že by je to mrzelo. Je důležité jim opakovat, že vám o problému musí včas říct, aby se co nejrychleji začal řešit. A také je důležité nepovzbuzovat děti k negativním pocitům přílišným strachem. Rodiče musí tlumit svoje reakce, když jim potomek říká o krvácení, aby působili uklidňujícím dojmem a dodali mu pocit jistoty.
  • Dospívající. Ti vědí obvykle o své nemoci tolik co vy. Trápí je, co si o nich myslí ostatní, kvůli hemofilii se často cítí být odlišní. Je důležité, aby vaše děti poznaly jiné dospívající hemofiliky a uvědomily si, že nejsou samy, kdo s ní bojují. V tomto období můžete nejlépe pomoct tím, že budete pozorně a upřímně naslouchat. Účast a podpora je více než poučování.

(pez)

Zdroj:
www.hemophiliafed.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop