Operace hemofilika se bez strategie a plánování neobejde

Nástup koncentrátů koagulačních faktorů vnesl do léčby hemofilie doslova revoluci. S jejich pomocí lze dnes provádět i ty nejsložitější chirurgické výkony.
Operace hemofilika se bez strategie a plánování neobejde

Nástup koncentrátů koagulačních faktorů vnesl do léčby hemofilie doslova revoluci. S jejich pomocí lze dnes provádět i ty nejsložitější chirurgické výkony. Každá operace je však značným zásahem do organismu i bez hemofilie. Ztížené podmínky lze u hemofilika vyvážit dobrou souhrou operačního týmu, přípravou pacienta a vyloučením všech rizikových faktorů.

Bez srážecích faktorů ani ránu

  • Základem přípravy na jakoukoliv operaci nebo invazivní výkon s možností krvácení je aplikace koagulačního faktoru FVIII, který v krvi při hemofilii typu A chybí.
  • Při hemofilii je obsah faktorů v plazmě velmi nízký, proto se v dnešní době používají výhradně jejich koncentráty.
  • V současné době jsou v ČR k dispozici také nejmodernější preparáty vyráběné rekombinantní technologií, při jejichž přípravě nebyly použity žádné lidské ani zvířecí proteiny, a jsou proto velmi bezpečné.
  • Pro výpočet potřebné dávky faktoru se vychází z předpokladu, že jedna jednotka faktoru na kg hmotnosti hemofilika zvýší plazmatickou hladinu faktoru FVIII o 2 %.
  • Před plánovaným chirurgickým zákrokem bývá zvykem procentuální vzestup plazmatické hladiny FVIII po aplikaci určitého množství koncentrátu předem ověřit.
  • Pro jednotlivé typy krvácení či operací jsou obvykle k dispozici podrobná doporučení s udáním cílové hladiny příslušného faktoru, která umožňují profylaktické podávání před vlastním výkonem.

Strategický plán na scéně

  • Pro zdárný průběh operace je nutné celou proceduru předem naplánovat ve spolupráci s odborníky ve spádovém hemofilickém centru.
  • Pokud je riziko krvácení příliš vysoké, lékaři plánovaný výkon raději odloží.
  • Nezbytným předpokladem úspěšné operace je dokonalá souhra mezi ošetřujícím hematologem, operatérem a anesteziologem a dále zajištění dostatečného množství koncentrátu FVIII v období před zákrokem i po něm.
  • Dobrá příprava zahrnuje rovněž kalkulaci potřebné dávky a vyloučení přítomnosti inhibitoru.
  • Hladina faktoru FVIII se kontroluje podle rozsahu operace občas i během zákroku a v případě potřeby se doplňuje bolusovou injekcí nebo ve formě infuze.
  • Standardní součástí pooperační péče o hemofilika je podávání FVIII až do úplného zhojení, obvykle po dobu jednoho až dvou týdnů, někdy i déle.

Pozor na volně prodejné léky

Po operaci ani před ní by hemofilici neměli užívat žádné léky, které mohou ovlivňovat krevní srážlivost. Jedná se zejména o volně prodejné léky na bolest, ke kterým patří deriváty kyseliny acetylsalicylové, známý aspirin, ale i protizánětlivé léky, jako je třeba ibuprofen. V rámci podpůrné terapie je kontraindikována aplikace nitrosvalových injekcí. Součástí opatření proti krvácení je i fyzikální chlazení, tzv. „ledování“ postiženého místa a v případě zubařských výkonů i podání látek k tlumení krvácení.

S chladnou hlavou

K úspěchu každé operace významně přispívá i osobní pohoda pacienta. Je prokázáno, že pokud ví, co ho čeká, sníží se tím hladina stresu, který je významným faktorem ovlivňujícím mimo jiné třeba vnímání bolesti a délku hojení, což se následně promítá i do procesu rekonvalescence. Nepodceňujte proto psychickou stránku věci, a máte-li nějaké dotazy nebo pochybnosti, svěřte je ošetřujícímu lékaři.

(hkh)

Zdroje:
www.cnhp.registry.cz
www.ahcdo.org.au

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop