Trápí vás klouby? Vsaďte na rehabilitaci!

Pokroky v léčbě hemofilie jsou obrovské. Lidé trpící srážlivými poruchami se tak v dnešní době mohou těšit z velmi kvalitní životní úrovně. Co však lékařům stále dělá vrásky na čele, je časté postižení kloubů. Ztuhlá kolena, kotníky či lokty naštěstí mohou pomoci rozhýbat rehabilitační pracovníci.
Trápí vás klouby? Vsaďte na rehabilitaci!

Pohyb pomáhá zpevnit svaly i klouby. Pravidelné cvičení je proto pro hemofiliky velmi důležité, přičemž fyzioterapie musí být nezbytnou součástí léčby krvácivého onemocnění. Rehabilitace kloubů nejen předchází epizodám krvácení, ale také pomáhá s rozhýbáním poškozených kloubů po operaci či úrazu. Poctivým cvičením dosáhnete větší pevnosti pohybového aparátu a díky tomu se můžete zúčastnit pestřejšího výběru sportovních aktivit.

Pro zachování hybnosti  

  • Rehabilitace pomáhá vybudovat pevné a pružné svaly, zlepšuje rovnováhu a koordinaci pohybů. Výsledkem jsou stabilnější klouby, které již nejsou tolik ohrožené krvácením.
  • V případě poškození je rehabilitace nedocenitelným nástrojem. Rozhýbává ztuhlé klouby a navrací jim původní rozsah pohybů. Pokud se poškozené klouby dostatečně neprocvičí, je velmi pravděpodobné, že budou opět postižené krvácením.
  • Hemofilici jistě nejvíce ocení fakt, že toto odborné cvičení mírní bolest. Ta je v případě poškození kloubů velmi intenzivní a dokáže pořádně znepříjemnit život.
  • Dalším pilířem rehabilitace je urychlení návratu do normálního života. Po úrazu nebo operaci je proto péče vyškoleného pracovníka k nezaplacení. Pokud se totiž rozsah pohybu v kloubu neobnoví v období po operaci, zůstane zúžen již po zbytek života.

Základem je cvičení

Při první návštěvě si vás rehabilitační pracovník takříkajíc proklepne od hlavy k patě. Vyšetří tedy nejen svalovou sílu a rozsah kloubních pohybů, ale také změří obvod a délku končetin či zkontroluje styl chůze. Všechny tyto údaje jsou důležité pro zhodnocení možných rizik a vytvoření přesného pohybového plánu. Co takový plán obnáší?

  • Základem rehabilitačního programu je cvičení, nejen v ordinaci odborníka, ale i v domácím prostředí.
  • Patří sem i konzultace o vhodnosti či nevhodnosti různých sportů a fyzických aktivit.
  • Samozřejmostí je též výuka správných pohybů a pohybových stereotypů, tedy jak byste se měli hýbat, aby vaše klouby byly co nejméně zatěžované.
  • Plán obsahuje i pravidelné prohlídky, které odhalí změny na vašich kloubech a svalech.

Rehabilitační pracovníci tvoří neodmyslitelnou součást týmu, který pečuje o hemofiliky. Díky jejich profesionální péči je pohyb radostí a ne utrpením. Ke zdárnému výsledku však nestačí jen pravidelné návštěvy rehabilitačních center, ale je nutné poctivě cvičit i doma.

(holi)

Zdroj: www.hog.org

Novinky

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Tančící dům, Špilberk a další stavby se zbarví dočervena. Upozorní na vzácné krvácivé onemocnění

Tančící dům, Špilberk a další stavby se zbarví dočervena. Upozorní na vzácné krvácivé onemocnění

V pondělí 17. dubna se stejně jako každý rok rozsvítí Petřínská rozhledna a další významné památky po celém světě červenou barvou. Toto datum v kalendáři totiž mj. patří Světovému dni hemofilie, vzácnému genetickému onemocnění, které se projevuje poruchami krevní srážlivosti. Pomocí této „barevné akce“ se hemofilici snaží upozornit veřejnost na tuto diagnózu a projevit solidaritu nemocným. V České republice jich žije více než tisícovka, zhruba pětinu tvoří děti do 18 let.
4. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop