10 protahovacích cviků pro zdravé klouby

Vstávat a cvičit! Hemofilici by měli každý den věnovat alespoň malou chvíli fyzickému cvičení. Protáhnout svaly i klouby a předcházet tím krvácení. Tak zní plán pravidelného strečinku, který lze provozovat v klidu domova, při práci v kanceláři, ale i na cestách. Nabízíme vám návod krok za krokem.
10 protahovacích cviků pro zdravé klouby

Protažení celého těla. Najděte si měkkou podložku a lehněte si na záda. Ruce natáhněte nad hlavu a nohy si položte rovně. Nyní se snažte všechny končetiny natáhnout co nejdále. Takto vydržte po dobu 30 vteřin a pak odpočívejte. Pokud jste cvik provedli správně, měli byste cítit protáhnutí celého těla.

Koleno k hrudníku. V poloze vleže na zádech střídavě přitahujte pokrčená kolena směrem k hrudníku. Pro jemné přitlačení kolena blíže k trupu zatlačte rukama na holeň. Opět vydržte v poloze 30 vteřin. Protažení byste měli cítit v oblasti hýždí a dolní části zad.

Rotace trupu. Naposledy si lehněte na záda s nataženýma nohama. Pokrčte levou nohu v koleni a překřižte ji přes nataženou pravou. Po celou dobu cvičení ramena tlačte směrem k podložce. V poloze vydržte 30 vteřin a vše opakujte s druhou nohou. Tento cvik protahuje především dolní část zad a kyčle.

Protažení vsedě. Sedněte si na podložku s nohama do písmene „V“. Nyní se natahujte rukama co nejdále a snažte se přitom neohýbat záda. Vydržte 30 vteřin a poté se uvolněte. Cvik protahuje dolní část zad a vnitřní stranu stehen.

Čtyřhlavý sval stehenní. Postavte se čelem ke zdi a jednou rukou se o ni opřete. Druhou rukou uchopte stejnostrannou dolní končetinu za nárt a pokrčte ji co nejvíce v koleni. V tomto protažení zůstaňte 30 vteřin a poté protáhněte druhou končetinu.

Procvičení lýtkového svalu. Postavte se čelem ke zdi, natáhněte obě ruce a opřete se o zeď. Jednu nohu pokrčte v koleni a dejte ji blíže ke zdi, druhou co nejvíce natáhněte. Plosky se musí celou plochou dotýkat podlahy. Nyní 30 vteřin tlačte proti zdi. Při správném provedení cviku byste měli cítit tah v lýtku. Opět prostřídejte obě nohy.

Uvolnění horní části hrudníku. Stoupněte si rovně a do obou rukou uchopte posilovací gumový pás nebo například obyčejný ručník. Ruce natáhněte nad hlavu a mírným tlakem je roztahujte. V této pozici vydržte 30 vteřin. Protažení ucítíte v horní části hrudníku a v ramenou.

Protažení ramen. Tento cvik je velmi podobný předešlému. Natažené ruce s posilovací gumou roztahujte za dolní částí zad. Protáhnete tím přední část ramen.

Zátěž horní končetiny. Vsedě nebo vestoje natáhněte horní končetinu před sebe. Pokrčte ji v lokti a druhou rukou se ji snažte přitáhnout směrem k opačnému rameni. Opět vydržte 30 vteřin. Cvik posiluje oblast ramene.

Trénink boční stěny hrudníku. Ruku natáhněte nad hlavu a pokrčte ji v lokti. Druhou rukou se ji snažte tlačit směrem za záda. Vydržte 30 vteřin. Cvikem protahujete ramena a svaly hrudníku.

Abyste pocítili účinek, mělo by cvičení probíhat pravidelně a dlouhodobě. Všechno provádějte pomalu a velmi opatrně. Samozřejmě se nejedná o výčet všech cviků, jejich kompletní seznam by byl zcela nad rámec tohoto článku. Pokud vás protahování zajímá, nebojte se zeptat svého lékaře či fyzioterapeuta. Obrovskou výhodou strečinku je, že zabere minimální množství času a dá se provádět prakticky kdekoliv.

(holi)

Zdroj: www.hemophilia.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop