Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Častou komplikací hemofiliků je kloubní poškození, které vzniká opakovaným krvácením do kloubu. Jedním z řešení těchto potíží je náhrada kloubu umělým. Kdy se k ní přistupuje, jaká jsou rizika a co pacienta čeká po operaci?
Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Péče o hemofiliky je velmi speciální disciplínou a ani kloubní náhrady nejsou výjimkou. Jejich provedení se soustředí do specializovaného centra a i podmínky těchto operací jsou jiné. Nejčastěji se jedná o náhradu kolenního kloubu. 

Náhrada kloubu – kdy nastal správný čas?

Jedním z projevů hemofilie je vyšší krvácivost, která vede ke krvácení do měkkých tkání, kloubů, svalů nebo třeba do orgánových soustav. To kloubní je nejčastější – jeho opakováním dochází k chronickému zánětu kloubu, který dále poškozuje kloubní chrupavku a přiléhající kost. Tomuto stavu říkáme hemofilická artropatie. Hemofilika omezuje při pohybu a způsobuje mu bolest.

Žít s chronickou bolestí není nic jednoduchého, a proto se přistupuje k rehabilitaci, lékům proti bolesti a u těžších stadií k ortopedickým zákrokům. Jedním z nich je i výměna kloubu. 

Při posuzování, zda je kloubní náhrada pro hemofilika vhodná, se hledí na:

  • rentgenový snímek a stav kloubu obecně,
  • věk pacienta,
  • pacientův klinický stav (další nemoci a omezení, aktivní infekce),
  • bolestivost,
  • úroveň omezení hybnosti,
  • názor pacienta. 

Nejdůležitější je názor hemofilika

Rentgenový snímek je jedním z vodítek při hodnocení poškození kloubu, ale nedá se spoléhat výhradně na něj. Důležitým faktorem při rozhodování je věk pacienta. Kloubní potíže se u hemofiliků bohužel objevují v nižším věku a životnost kloubní náhrady není nekonečná a opakování operace má svoje rizika. Proto je často snaha operaci posunout do pozdějšího věku, aby z ní měl pacient co největší užitek. Podle studií je navíc životnost kloubní náhrady u hemofiliků nižší, jedním z důvodů je horší kvalita jejich kostí. 

Nicméně snad tou nejdůležitější částí rozhodnutí je samotný názor hemofilika. Jen on sám ví, co zvládá a jak moc stav kloubu ovlivňuje kvalitu jeho života. Někdy i mladí lidé trpí velkými bolestmi, a proto se u nich k náhradě kloubu přistoupí. Do vyměněného kloubu už hemofilik dále nekrvácí, zmizí také bolesti. Ale i tento zákrok má svoje rizika. 

Operací to nekončí

Stejně jako u jiných výkonů, i tady je nesmírně důležitá spolupráce pacienta. Operace je totiž jen prvním krůčkem - dál následuje intenzivní rehabilitace a rekonvalescence. Objevit se mohou i komplikace jako je infekce či pooperační krvácení. Obecně jsou komplikace u hemofiliků častější než u jiných ortopedických pacientů. 

Velkým rizikem je pooperační infekce, která může vést až k úplnému selhání náhrady. Z toho důvodu je nutné po operaci kloub hlídat a v případě přítomnosti jakýchkoliv změn se obrátit na ošetřujícího lékaře.  

(jala)

Zdroje a použitá literatura:

https://link.springer.com/article/10.1007/s00508-020-01798-4
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7443072/
https://www1.wfh.org/publication/files/pdf-1210.pdf

C-ANPROM/CZ/HEM/0055

Datum přípravy: 8/2023

Novinky

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků¹,². Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování³. Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit³. Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Častou komplikací hemofiliků je kloubní poškození, které vzniká opakovaným krvácením do kloubu. Jedním z řešení těchto potíží je náhrada kloubu umělým. Kdy se k ní přistupuje, jaká jsou rizika a co pacienta čeká po operaci?
5. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop