Hemofilie je dědičná nemoc projevující se sníženou srážlivostí krve. To ovšem neznamená, že člověk s touto chorobou může vykrvácet z jakékoliv malé rány. Porušená srážlivost se nejvíce projevuje u cév středního kalibru, zejména v končetinách. Připomeňme si nyní první pomoc při krvácení v několika hlavních krocích.
1. Klid
Klid je potřebný pro správné zahojení poškozené cévy. U nečekaného krvácení je zapotřebí dodržovat následující postupy:
- Při krvácení do loketního kloubu musí být postižená končetina v klidu a bez jakékoliv zátěže (např. nošení tašek).
- Objeví-li se krvácení do dolní končetiny, je nutný klid na lůžku a omezení pohybu.
2. Led
Ledováním postižené oblasti dosáhnete snížení bolestivosti, svalového napětí a otoku v místě poranění. Led můžete použít v mnoha formách:
- K chlazení je vhodný pytlík se zmraženou zeleninou nebo do nádoby se studenou vodou nasypte rozdrcené kostky a postižené místo ponořte.
- Nikdy nechlaďte déle než 15 minut, v ráně může dojít k zástavě krevního oběhu a k odumření zdravých buněk.
- Led nikdy nepřikládejte přímo na otevřenou ránu! Mohlo by dojít k infekci, která by léčbu značně zkomplikovala.
3. Znehybnění
Postižené místo, nejčastěji kloub, je potřeba alespoň částečně znehybnit – k tomuto účelu nejlépe slouží obinadla. Dávejte si však pozor, abyste ránu příliš nezaškrtili. Bude-li se otok dále zvětšovat, může dojít k utlačení cév a odumření tkáně. Znehybnění tlumí bolest a zejména u dětí slouží jako prevence dalšího poranění.
4. Komprese
Stlačením cév dojde k omezení krvácení, je však potřeba se vyvarovat příliš silného zaškrcení elastickým obinadlem. Kompresí velkého množství cév může dojít k odumírání zdravých buněk. Pokud jsme obvaz více utáhli, poznáme to snadno podle bledosti a chladu postiženého místa.
5. Poloha
Postiženou končetinu je dobré držet nad úrovní srdce, nejlépe je podložit ji třeba polštáři. Z rány bude dobře odtékat krev i zánětlivý otok a léčba se tím urychlí. Pozor však na přílišné odkrvení končetiny.
6. Podání srážlivých faktorů
Nemocní s hemofilií jsou velmi bedlivě sledováni ošetřujícím lékařem a podle závažnosti jejich poruchy jsou jim preventivně podávány chybějící srážlivé faktory. Při větším krvácení je však často nutná hospitalizace.
Jak vidíte, pomoc hemofilikům při nečekaném krvácení není tak složitá, jak se na první pohled zdá. Je však potřeba dodržovat zaručené postupy a při zhoršení stavu raději navštívit lékaře.
(holi)
Zdroj: www.hemophilia.ca