Aby se zubní ošetření nestalo noční můrou

Návštěva zubní ordinace není zábavnou kratochvílí pro nikoho. U pacientů s hemofilií však navíc hrozí riziko v podobě nezastavitelného krvácení. Má-li zubní ošetření a hojení u těchto jedinců proběhnout bez komplikací, musí být na stomatologický zásah optimálně připraveni.
Aby se zubní ošetření nestalo noční můrou

Péče o pacienty s hemofilií je jiná v tom, že případné invazivní ošetření je třeba konzultovat s ošetřujícím hematologem. Hrozí totiž riziko krvácení, které může dříve či později po zákroku nastat a samovolně se nezastaví. „Snažíme se o to, aby ošetření bylo co nejšetrnější. Pacienti jsou ošetřováni v lokální anestezii, tedy při vědomí. Záleží na tíži onemocnění, tedy kolik procent srážlivého faktoru danému pacientovi zbývá,“ vysvětluje MUDr. Karel Chleborád, který už od roku 2007 působí na Dětské stomatologické klinice v Motole.

Zatímco u lehkých hemofiliků zpravidla příprava na zubní ošetření není nutná, u středně těžkých a těžkých pacientů s hemofilií je nezbytná. Přípravu provádí ošetřující hematolog, který u hemofilika zjistí aktuální hladinu koagulačních faktorů a na základě toho stanoví, jaké množství chybějícího faktoru je třeba před zásahem stomatologa aplikovat. Podání profylaktické léčby tak umožní hladký průběh ošetření.

Moderní preparáty zajišťují hemofilikům komfortní zubní péči

Právě díky moderní léčbě, která v posledních desetiletích prošla zásadním vývojem a díky níž je dnes možné se závažným krvácivým onemocněním žít téměř bez omezení, je i zubní ošetření pro hemofiliky mnohem snesitelnější než dříve. „Před dvaceti lety byli hemofilici ošetřováni velmi často pouze v celkové anestezii při hospitalizaci. Jelikož tkáňové lepidlo, které se aplikuje do rány po ošetření, bylo v kapalném stavu, bylo nutné před ošetřením zhotovit v zubní laboratoři takzvanou krycí desku z plastu, aby se lepidlo udrželo v místě rány. Deska se po ošetření upevnila na jednu čelist pomocí zinkoxideugenolové pasty, která se nechala ztuhnout v ústech. Pacient musel po šetření požívat 10 dní pouze kašovitou stravu,“ vzpomíná MUDr. Karel Chleborád.

Moderní tkáňové lepidlo má houbovitou konzistenci a po aplikaci není nutné překrývat ránu krycí deskou. To vede k rychlejšímu a lepšímu výsledku hojení a minimalizaci rizika poranění při pohybu krycí desky. Zároveň je pro pacienta výrazně komfortnější také pooperační fáze, což potvrzuje i Blanka, maminka dnes 11letého chlapce s hemofilií: „Když bylo synovi 5 let, byli jsme na větším zákroku ve FN Motol kvůli ošetření stoličky. Z důvodu hrozícího zánětu – zub byl hodně zkažený – lékařka přistoupila k extrakci zubu. Na hematologii byl synovi aplikován koncentrát před zákrokem, poté mu zub na oddělení vytrhli, ránu zalepili tkáňovým lepidlem a zašili. Po tomto zákroku několik dnů jedl měkčí stravu, aby si ránu po vytržení zubu znovu neporanil.“

Když hemofilika nečekaně rozbolí zub…

I lidem s krvácivým onemocněním se samozřejmě stává, že je zničehonic rozbolí zub nebo u nich dojde k jiné zdravotní nepříjemnosti, která vyžaduje akutní zásah zubaře. Není ovšem výjimkou, že „běžný“ stomatolog se pacienta s hemofilií bojí ošetřit. U méně zkušeného či nedostatečně poučeného zubního lékaře tak může být výsledek ošetření dramatický. „Synovi stomatolog odvrtal zoubek tak moc, že to začalo krvácet tak, že skončil v celkové anestezii a s vytržením sousedících zubů. Kvůli tomu přišel předčasně o první zoubky a musel nosit několik let různé mezerníky a rovnátka. Z pohledu odborníků zde chyběla konzultace s hematologií,“ uvádí Katka, maminka dnes 15letého hemofilika.

V případě akutního zákroku je tedy bezpodmínečně nutné, aby ošetřující stomatolog byl o krvácivé chorobě včas informován. Na základě toho se musí rozhodnout, jestli je schopen ošetření provést, nebo zda musí pacienta odeslat na pracoviště, kde se o hemofiliky umějí postarat.

(jez)

Spolupráce na článku: MUDr. Karel Chleborád a pacientské sdružení Hemojunior

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop