Pro každého rodiče je nemoc dítěte vždy stresovou záležitostí, obzvlášť když se jedná o nemoc na celý život. V dnešní době se hemofilie nedá vyléčit, ale lze ji velmi úspěšně léčit a osoby s hemofilií mohou žít plnohodnotný život. Přesto je vhodná jistá opatrnost. Jak tedy pečovat o malé dítě s diagnostikovanou hemofilií? Mohou vám pomoci jednoduché úpravy vaší domácnosti a další maličkosti. Váše dítě tak bude v bezpečí.
Třináct tipů pro zvýšení bezpečí (nejen) domova pro dítě s hemofilií:
- První i každé další botky všech malých dětí by měly být kvalitní, aby se správně vyvíjela nožní klenba. U dětí s hemofilií jsou vhodnější botky kotníkové, aby se chránily kotníky před podvrtnutím.
- Když se dítě učí chodit, odstraňte z jeho dosahu vše, o co by se mohlo poranit nebo na sebe svrhnout.
- Pro malé dítě s hemofilií, které se učí chodit, jsou vhodné chrániče kolínek a loktů, aby pády nebyly tak tvrdé. Do kalhot je možné všít do oblasti zadečku měkkou vložku – zmírní se tak dopady a vaše dítě bude mít mnohem méně modřin.
- Ostré rohy a hrany dveří, stolu a ostatního nábytku olepte bezpečnostní páskou.
- Pokud máte v bytě schody, dejte před ně branku, aby se na ně malý osoba s hemofilií nedostal bez vašeho vědomí a nespadl, takový úraz by mohl způsobit velmi závažné krvácení.
- V koupelně nalepte na zem i do vany či sprchového koutu protiskluzovou podložku, aby dítě neuklouzlo. Dokud není dost velké, aby se zcela bezpečně dostalo samo z vany, vždy mu raději asistujte.
- Dbejte na používání ochranné přilby při jízdě na kole a bruslích.
- Zabraňte možnému pádu z postýlky jejím důsledným zavíráním, u starších dětí spících ve velké posteli je vhodné ochranné zábradlí.
- Upozorněte rodiče kamarádů svého dítěte s hemofilií na jeho nemoc, ostatní děti by měly vědět o tom, že se nesmí prát a hrát hry, kde dochází k tvrdšímu fyzickému kontaktu.
- Poraďte se s dalšími rodiči dětí s hemofilií, jaké mají tipy na bezpečnost svých dětí. Často to bývají maličkosti, které velmi dobře poslouží.
- Děti s hemofilií by měly být očkovány proti žloutence typu A a B. Žloutenka typu B je v ČR zahrnuta v povinném očkovacím kalendáři a jsou proti ní očkovány všechny děti. Žloutenka typu A patří mezi očkování dobrovolná, hrazená pacientem.
- Osoby s hemofilií mohou mít po očkování velké modřiny v místě aplikace očkovací látky. Chlazení místa vpichu ihned po očkování zmenšuje tvořící se modřinu. Lékař by měl použít co nejmenší jehlu k aplikaci očkovací látky. U osob s těžkou formou hemofilie je někdy nutné podání léčby navíc před očkováním – o tom by vás ale jistě poučil hematolog starající se o vaše dítě.
- Dbejte na racionální stravu vašeho dítěte, dítě s nadváhou více namáhá klouby a ty jsou potom více ohroženy krvácením.
(vesa)
Zdroj: www.hemophilia.org
Navštivte také: agenturydomacipece.cz