Bezpečný domov je pro dítě důležitý. U dětí s hemofilií to platí dvojnásob

Pro každého rodiče je nemoc dítěte vždy stresovou záležitostí, obzvlášť když se jedná o nemoc na celý život. V dnešní době se hemofilie nedá vyléčit, ale lze ji velmi úspěšně léčit
Bezpečný domov je pro dítě důležitý. U dětí s hemofilií to platí dvojnásob

Pro každého rodiče je nemoc dítěte vždy stresovou záležitostí, obzvlášť když se jedná o nemoc na celý život. V dnešní době se hemofilie nedá vyléčit, ale lze ji velmi úspěšně léčit a osoby s hemofilií mohou žít plnohodnotný život. Přesto je vhodná jistá opatrnost. Jak tedy pečovat o malé dítě s diagnostikovanou hemofilií? Mohou vám pomoci jednoduché úpravy vaší domácnosti a další maličkosti. Váše dítě tak bude v bezpečí.

Třináct tipů pro zvýšení bezpečí (nejen) domova pro dítě s hemofilií:

  1. První i každé další botky všech malých dětí by měly být kvalitní, aby se správně vyvíjela nožní klenba. U dětí s hemofilií jsou vhodnější botky kotníkové, aby se chránily kotníky před podvrtnutím.

  2. Když se dítě učí chodit, odstraňte z jeho dosahu vše, o co by se mohlo poranit nebo na sebe svrhnout.

  3. Pro malé dítě s hemofilií, které se učí chodit, jsou vhodné chrániče kolínek a loktů, aby pády nebyly tak tvrdé. Do kalhot je možné všít do oblasti zadečku měkkou vložku – zmírní se tak dopady a vaše dítě bude mít mnohem méně modřin.

  4. Ostré rohy a hrany dveří, stolu a ostatního nábytku olepte bezpečnostní páskou.

  5. Pokud máte v bytě schody, dejte před ně branku, aby se na ně malý osoba s hemofilií nedostal bez vašeho vědomí a nespadl, takový úraz by mohl způsobit velmi závažné krvácení.

  6. V koupelně nalepte na zem i do vany či sprchového koutu protiskluzovou podložku, aby dítě neuklouzlo. Dokud není dost velké, aby se zcela bezpečně dostalo samo z vany, vždy mu raději asistujte.

  7. Dbejte na používání ochranné přilby při jízdě na kole a bruslích.

  8. Zabraňte možnému pádu z postýlky jejím důsledným zavíráním, u starších dětí spících ve velké posteli je vhodné ochranné zábradlí.

  9. Upozorněte rodiče kamarádů svého dítěte s hemofilií na jeho nemoc, ostatní děti by měly vědět o tom, že se nesmí prát a hrát hry, kde dochází k tvrdšímu fyzickému kontaktu.

  10. Poraďte se s dalšími rodiči dětí s hemofilií, jaké mají tipy na bezpečnost svých dětí. Často to bývají maličkosti, které velmi dobře poslouží.

  11. Děti s hemofilií by měly být očkovány proti žloutence typu A a B. Žloutenka typu B je v ČR zahrnuta v povinném očkovacím kalendáři a jsou proti ní očkovány všechny děti. Žloutenka typu A patří mezi očkování dobrovolná, hrazená pacientem.

  12. Osoby s hemofilií mohou mít po očkování velké modřiny v místě aplikace očkovací látky. Chlazení místa vpichu ihned po očkování zmenšuje tvořící se modřinu. Lékař by měl použít co nejmenší jehlu k aplikaci očkovací látky. U osob s těžkou formou hemofilie je někdy nutné podání léčby navíc před očkováním – o tom by vás ale jistě poučil hematolog starající se o vaše dítě.

  13. Dbejte na racionální stravu vašeho dítěte, dítě s nadváhou více namáhá klouby a ty jsou potom více ohroženy krvácením.

(vesa)

Zdroj: www.hemophilia.org

Navštivte také: agenturydomacipece.cz 

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop