Boj s inhibitory aneb Jaká rizika přináší léčba hemofilie

Hemofilie může vést k řadě problémů. U lidí používajících koncentráty srážecích faktorů může imunitní systém v některých případech mimo jiné začít tvořit určité protilátky, známé jako inhibitory. K jejich vzniku dochází tehdy, když imunitní systém reaguje na podávané srážecí faktory jako na cizí látky a snaží se blokovat jejich funkci. Řešit takový stav lze více způsoby.
Boj s inhibitory aneb Jaká rizika přináší léčba hemofilie

Fakta o inhibitorech

  • Inhibitory mohou svým působením snižovat účinek srážecích faktorů. Pak je obtížnější předcházet a kontrolovat krvácení.
  • Odhaduje se, že se tvoří asi u 20 až 30 % lidí, kteří se léčí s těžkou formou hemofilie A. S menší pravděpodobností vznikají u mírného a středně těžkého průběhu nemoci. 
  • Inhibitory se obvykle objeví během prvního roku léčby, v podstatě se ale mohou aktivovat kdykoliv.
  • Vzácně se tvoří u osob trpících hemofilií B. Pokud se tak stane, člověk pravděpodobně již někdy dříve během terapie prodělal anafylaktickou reakci.

Lidé léčení s těžkou hemofilií A nebo B by měli být testovaní pro přítomnost inhibitorů zhruba jednou za 3 až 6 měsíců. Kontrolu by měli podstoupit i ti, u kterých došlo v průběhu léčby jakékoli formy hemofilie B k vyvolání alergické reakce. 

Co dělat při krvácení

Inhibitory bývají většinou dočasné, ale i v případě trvalých inhibitorů lze tento stav řešit. Lze například využít indukci imunitní tolerance, která je poskytována ve specializovaných centrech. Jedná se o denní injekce oktokogu alfa (rekombinantní faktor VIII) – tělo pak začne rozpoznávat krevní faktory a přestane produkovat inhibitory. Tento způsob se osvědčil spíše v případě hemofilie A než u typu B. V případě krvácení s inhibitorem se používá  lék nazývaný bypass agent. Jedná se o krevní produkt, který se svým působením podílí na tvorbě sraženiny a dokáže obejít inhibitor.

Pozor hlavně na klouby

Nedostatečně léčená hemofilie může vést k poškození kloubů. Děje se tak spíše u starších pacientů s těžkou formou, protože v minulosti nebyly možnosti preventivní léčby. Moderní terapie tak znamená naději zejména pro děti. Opakovaná krvácení do kloubů mohou způsobit poškození chrupavky (měkká tkáň tlumící nárazy) i synovie (tenká vrstva tkáně lemující vnitřní stranu kloubu). Čím více je kloub poničen, tím je náchylnější ke krvácení. Kloubní poškození lze dnes řešit chirurgicky – odstranit poškozenou a aplikovat novou synovii nebo vyměnit kloub.

(ave)

Zdroj:
www.nhs.uk

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop