#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
World Hemophilia Day 2025
World Hemophilia Day 2025
World Hemophilia Day 2025

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Hemofilie je vzácné dědičné onemocnění, které se projevuje zvýšenou krvácivostí. Jeho podstatou je nedostatek srážecích faktorů podílejících se na zástavě krvácení a tvorbě krevní zátky. U hemofilie A jde o faktor VIII, u méně časté hemofilie B se jedná o faktor IX. Projevy onemocnění záleží na jeho tíži, která odráží zbylé množství faktoru v krvi. U lehké formy si nemoci můžeme všimnout až v pozdějším věku, zatímco u středně těžké a těžké formy o sobě choroba dá vědět brzo.

Pro hemofilii je typické krvácení do kloubů, které se projevuje otokem a bolestivostí kloubů, ale týkat se může i jiných částí těla:

  • krvácení do svalů a měkkých tkání, projevuje se otokem a modřinami,
  • krvácení z dásní,
  • krev v moči či ve stolici,
  • časté krvácení z nosu, které se obtížně zastavuje.

U lehké formy je krvácení vázané na podnět – úraz nebo třeba chirurgický zákrok. U těžších forem se objevuje krvácení „z ničeho nic“ nebo jen po malém podnětu.

Jen výjimečně se hemofilie projevuje krvácením z jedné jediné části, většinou jde o soubor příznaků, který nás dovede k podezření na poruchu srážlivosti.

Kdy vyrazit k lékaři

Obecně platí, že pokud vaše dítko trpí na samovolné krvácení z nosu několikrát do měsíce, měli byste s ním zajít k dětskému lékaři a případně také na ORL. Může jít sice jen o přesušenou sliznici, ale i o vážnější problém. Nezapomeňte zmínit, pokud si navíc všimnete některé z následujících věcí:

  • V rodině máte výskyt abnormálního krvácení.
  • Krvácení bývá delší po zranění, očkování nebo vypadnutí zubu.
  • Dítě mívá nevysvětlitelné modřiny, když se začíná batolit nebo chodit.
  • Kojenec pláče a bývá podrážděný zdánlivě bez příčiny.

Diagnostika hemofilie se dá provést pomocí krevních testů, které stanoví krevní obraz a srážecí parametry včetně množství srážecích faktorů.

Samozřejmě není třeba hned panikařit a přemýšlet nad hemofilií, pokud dítě jednou více krvácí z nosu. Nosní sliznice je tenká a její poranění je snadné. Nicméně při opakovaném výskytu je lepší pátrat po příčině – těch ale může být mnoho.

Příčiny častého krvácení z nosu

Krvácení z nosu vzniká nejčastěji v přední části, kde se nachází bohatá cévní pleteň. Ta může být podrážděná mechanicky (prstíky nebo předměty v nose, smrkáním), zánětem, alergií nebo suchým vzduchem. Potíže mohou způsobovat také některé anatomické abnormality nebo nosní polypy. Zapomenout nelze ani na úrazy, které u některých zvídavých dítek mohou být častější, než je záhodno.

Z krvácivých onemocnění se může kromě hemofilie jednat také o von Willebrandovu chorobu, která je nejčastější krvácivou chorobou.

(jala)

Zdroje:

https://www.bleedingdisorders.com/about/what-is-hemophilia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8202740/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemophilia/symptoms-causes/syc-20373327

https://myhealth.alberta.ca/Health/Pages/conditions.aspx?hwid=sig56370

Novinky

Světový den hemofilie 2025 – jak si ho připomeneme doma i ve světě?

Světový den hemofilie 2025 – jak si ho připomeneme doma i ve světě?

Krvácivé poruchy v čele s hemofilií mají tradičně svůj „den“ 17. dubna. Při této příležitosti jsou dominanty světových metropolí i menších měst nasvíceny barvou krve. U symboliky to ale nekončí, pořádá se i řada osvětových akcí, které jsou vždy spojeny s nějakým mottem. Jaké si letos zvolil jejich globální pořadatel a jaké domácí?
15. 4. 2025
Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Častou komplikací hemofiliků je kloubní poškození, které vzniká opakovaným krvácením do kloubu. Jedním z řešení těchto potíží je náhrada kloubu umělým. Kdy se k ní přistupuje, jaká jsou rizika a co pacienta čeká po operaci?
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop