Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Hemofilie je vzácné dědičné onemocnění, které se projevuje zvýšenou krvácivostí. Jeho podstatou je nedostatek srážecích faktorů podílejících se na zástavě krvácení a tvorbě krevní zátky. U hemofilie A jde o faktor VIII, u méně časté hemofilie B se jedná o faktor IX. Projevy onemocnění záleží na jeho tíži, která odráží zbylé množství faktoru v krvi. U lehké formy si nemoci můžeme všimnout až v pozdějším věku, zatímco u středně těžké a těžké formy o sobě choroba dá vědět brzo.

Pro hemofilii je typické krvácení do kloubů, které se projevuje otokem a bolestivostí kloubů, ale týkat se může i jiných částí těla:

  • krvácení do svalů a měkkých tkání, projevuje se otokem a modřinami,
  • krvácení z dásní,
  • krev v moči či ve stolici,
  • časté krvácení z nosu, které se obtížně zastavuje.

U lehké formy je krvácení vázané na podnět – úraz nebo třeba chirurgický zákrok. U těžších forem se objevuje krvácení „z ničeho nic“ nebo jen po malém podnětu.

Jen výjimečně se hemofilie projevuje krvácením z jedné jediné části, většinou jde o soubor příznaků, který nás dovede k podezření na poruchu srážlivosti.

Kdy vyrazit k lékaři

Obecně platí, že pokud vaše dítko trpí na samovolné krvácení z nosu několikrát do měsíce, měli byste s ním zajít k dětskému lékaři a případně také na ORL. Může jít sice jen o přesušenou sliznici, ale i o vážnější problém. Nezapomeňte zmínit, pokud si navíc všimnete některé z následujících věcí:

  • V rodině máte výskyt abnormálního krvácení.
  • Krvácení bývá delší po zranění, očkování nebo vypadnutí zubu.
  • Dítě mívá nevysvětlitelné modřiny, když se začíná batolit nebo chodit.
  • Kojenec pláče a bývá podrážděný zdánlivě bez příčiny.

Diagnostika hemofilie se dá provést pomocí krevních testů, které stanoví krevní obraz a srážecí parametry včetně množství srážecích faktorů.

Samozřejmě není třeba hned panikařit a přemýšlet nad hemofilií, pokud dítě jednou více krvácí z nosu. Nosní sliznice je tenká a její poranění je snadné. Nicméně při opakovaném výskytu je lepší pátrat po příčině – těch ale může být mnoho.

Příčiny častého krvácení z nosu

Krvácení z nosu vzniká nejčastěji v přední části, kde se nachází bohatá cévní pleteň. Ta může být podrážděná mechanicky (prstíky nebo předměty v nose, smrkáním), zánětem, alergií nebo suchým vzduchem. Potíže mohou způsobovat také některé anatomické abnormality nebo nosní polypy. Zapomenout nelze ani na úrazy, které u některých zvídavých dítek mohou být častější, než je záhodno.

Z krvácivých onemocnění se může kromě hemofilie jednat také o von Willebrandovu chorobu, která je nejčastější krvácivou chorobou.

(jala)

Zdroje:

https://www.bleedingdisorders.com/about/what-is-hemophilia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8202740/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemophilia/symptoms-causes/syc-20373327

https://myhealth.alberta.ca/Health/Pages/conditions.aspx?hwid=sig56370

Novinky

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků¹,². Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování³. Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit³. Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Častou komplikací hemofiliků je kloubní poškození, které vzniká opakovaným krvácením do kloubu. Jedním z řešení těchto potíží je náhrada kloubu umělým. Kdy se k ní přistupuje, jaká jsou rizika a co pacienta čeká po operaci?
5. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop