Cestování je radost. I s hemofilií!

Hemofilie je nemoc, která ovlivňuje mnoho sfér lidského života. Mohlo by se zdát, že cestování s ní je nemožné. Ale není tomu tak. Jen je potřeba se na putování pořádně připravit.
Cestování je radost. I s hemofilií!

Zavazadlo hemofilika se bude odlišovat hlavně cestovní lékárnou. Sami nejlépe víte, co potřebujete, a co by tedy tato speciální část vaší bagáže měla obsahovat.

  • Všechny preparáty a vybavení vozte z domova, protože v jiných zemích může být drahé nebo také nemusí být vůbec k sehnání.
  • U léků, které užíváte pravidelně, počítejte s dostatečnou rezervou. Je dobré s sebou mít i recept na srážecí faktor navíc.
  • Hodit se mohou též chladicí sáčky a elastická obinadla.
  • Každá lékárna hemofilika by měla obsahovat také léky proti bolesti, které vám doporučil lékař. Ty, které se dají běžně koupit, totiž mohou srážení krve prodlužovat, a proto by je lidé s hemofilií neměli vůbec užívat.
  • Při balení se řiďte doporučeným skladováním konkrétních přípravků.

Vše potřebné v příručním zavazadle

Při cestování mějte vždy u sebe identifikační kartičku s údaji o své nemoci. Pokud letíte letadlem, všechny nezbytné léky a pomůcky si zabalte do příručního zavazadla. Budete potřebovat také dopis od svého lékaře, ve kterém bude vysvětleno, co s sebou vezete, proč a jaké následky by mohlo mít, pokud tyto věci nebudete mít při ruce. Před odletem si prostudujte, co je povoleno s sebou v příručním zavazadle mít, a pokud něco z vaší cestovní lékárny tyto předpisy nesplňuje, kontaktujte přepravce.

Důležité dokumenty

Dále se svým lékařem sepište informace o nemoci, jak se běžně projevuje a jak se léčí. To vám přijde vhod, pokud byste se dostali do situace, kdy nebudete schopní toto sami sdělit. Všechny dokumenty by samozřejmě měly být minimálně v angličtině, ale ještě lépe v řeči země, do které cestujete. Nakonec by v dopise měl být i kontakt na vašeho ošetřujícího lékaře nebo centrum, ve kterém se léčíte. Vyřizování víza a hlavně pak zdravotního pojištění nenechávejte na poslední chvíli. Včas si také zjistěte kontaktní informace (jméno, adresu a telefonní číslo) center léčících hemofilii, která budou v okolí vaší trasy a ubytování.

Cestování a dovolená jsou věci, na které se lidé těší. Nenechte si je pokazit jen proto, že trpíte hemofilií. Stačí důkladná příprava a do světa můžete vyrazit bez obav. 

(mak)

Zdroj: 
www.wfh.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop