Cestování je radost. I s hemofilií!

Hemofilie je nemoc, která ovlivňuje mnoho sfér lidského života. Mohlo by se zdát, že cestování s ní je nemožné. Ale není tomu tak. Jen je potřeba se na putování pořádně připravit.
Cestování je radost. I s hemofilií!

Zavazadlo hemofilika se bude odlišovat hlavně cestovní lékárnou. Sami nejlépe víte, co potřebujete, a co by tedy tato speciální část vaší bagáže měla obsahovat.

  • Všechny preparáty a vybavení vozte z domova, protože v jiných zemích může být drahé nebo také nemusí být vůbec k sehnání.
  • U léků, které užíváte pravidelně, počítejte s dostatečnou rezervou. Je dobré s sebou mít i recept na srážecí faktor navíc.
  • Hodit se mohou též chladicí sáčky a elastická obinadla.
  • Každá lékárna hemofilika by měla obsahovat také léky proti bolesti, které vám doporučil lékař. Ty, které se dají běžně koupit, totiž mohou srážení krve prodlužovat, a proto by je lidé s hemofilií neměli vůbec užívat.
  • Při balení se řiďte doporučeným skladováním konkrétních přípravků.

Vše potřebné v příručním zavazadle

Při cestování mějte vždy u sebe identifikační kartičku s údaji o své nemoci. Pokud letíte letadlem, všechny nezbytné léky a pomůcky si zabalte do příručního zavazadla. Budete potřebovat také dopis od svého lékaře, ve kterém bude vysvětleno, co s sebou vezete, proč a jaké následky by mohlo mít, pokud tyto věci nebudete mít při ruce. Před odletem si prostudujte, co je povoleno s sebou v příručním zavazadle mít, a pokud něco z vaší cestovní lékárny tyto předpisy nesplňuje, kontaktujte přepravce.

Důležité dokumenty

Dále se svým lékařem sepište informace o nemoci, jak se běžně projevuje a jak se léčí. To vám přijde vhod, pokud byste se dostali do situace, kdy nebudete schopní toto sami sdělit. Všechny dokumenty by samozřejmě měly být minimálně v angličtině, ale ještě lépe v řeči země, do které cestujete. Nakonec by v dopise měl být i kontakt na vašeho ošetřujícího lékaře nebo centrum, ve kterém se léčíte. Vyřizování víza a hlavně pak zdravotního pojištění nenechávejte na poslední chvíli. Včas si také zjistěte kontaktní informace (jméno, adresu a telefonní číslo) center léčících hemofilii, která budou v okolí vaší trasy a ubytování.

Cestování a dovolená jsou věci, na které se lidé těší. Nenechte si je pokazit jen proto, že trpíte hemofilií. Stačí důkladná příprava a do světa můžete vyrazit bez obav. 

(mak)

Zdroj: 
www.wfh.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop