Cestování s hemofilií aneb Na co nezapomenout a co přibalit

Mnoho hemofiliků by rádo cestovalo, ale bojí se. Dnes už jsou obavy zbytečné. Díky vzájemně propojené síti středisek léčby může do zahraničí vyrazit i člověk s poruchami srážlivosti krve. Jen to chce vše plánovat trochu dopředu.
Cestování s hemofilií aneb Na co nezapomenout a co přibalit

K létu neodmyslitelně patří dovolená, často spojená s příležitostí podívat se do jiných zemí. Lidé s poruchami krevní srážlivosti však mohou v souvislosti s cestami pociťovat stres spojený s nejistotou ohledně rizik svého zdravotního stavu. Důkladná příprava a plán pro řešení krizových situací jim ale pomůže zajistit poklidný průběh akce a sníží obavy spojené s jejich zdravotním omezením. 

Pomocná ruka napříč světem 

Každý hemofilik navštěvuje v rámci své léčby HTC středisko (centrum pro léčbu hemofilie) nebo CCC středisko (centrum komplexní péče), a proto může se ještě před cestou poradit s lékařem o specifikách oblasti, do které cestuje. Střediska jsou navzájem propojena, takže vaše „domácí“ centrum může zkontaktovat HTC ústav v místě, kam se chystáte. Je také dobré si zjistit, zda se HTC ve vaší prázdninové destinaci nespecializuje pouze na dospělé, nebo naopak jen na děti. Důležité je, aby hemofilik nebo jeho rodiče měli povědomí o tom, jakým typem a stupněm závažnosti hemofilie trpí a jak postupovat v případě krvácivé příhody nebo zranění obecně.

Ohlaste se předem

HTC nejbližší vašemu místu pobytu naleznete na stránkách www.wfh.org. Vpravo nahoře klikněte na záložku „Resources“ a z nabídky vlevo vyberte „Find a Treatment Center“. Jakmile si zvolíte, pošlete na danou adresu mail nebo dopis, ve kterém popíšete, jaká porucha srážení se vás přesně týká, jakou užíváte léčbu a jak dlouho budete v místě pobývat. Na samotnou cestu si pak nechte od lékaře vystavit alespoň krátkou lékařskou zprávu pro celní úřady a letištní kontrolu. Vzory těchto zpráv v angličtině můžete najít na adrese http://www.wfh.org/en/page.aspx?pid=904

Co by nemělo chybět 

  • Vezměte s sebou odborníkem ověřenou zprávu s detaily o svém zdravotním stavu pro lékaře v místě svého pobytu.
  • Na cesty si berte všechna léčiva, která používáte. V jiné zemi by nemusela být dostupná nebo by mohla být velmi drahá.
  • Při přesunu letadlem nedávejte léky do zavazadlovém prostoru. Mohlo by dojít k jejich znehodnocení, například teplotními podmínkami.
  • Mějte s sebou lékařem potvrzenou zprávu o svých potížích pro celní úřady nebo letištní kontrolu.
  • Nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění, které zohlední váš zdravotní stav.
  • Spojte se dopředu s HTC střediskem v oblasti, do které míříte. U příslušné národní asociace hemofiliků se lze se též informovat na standardy léčby. 

Cestujte s chytrou aplikací

Zajímavou (nejen) cestovatelskou pomůcku pro hemofiliky představuje aplikace Hemophilia Travel Guide. Je vyvinutá pro tablety a mobilní telefony využívající operační systém Android. Pomocí ní můžete vyhledávat nejbližší HTC střediska, zkontrolovat svůj cestovní checklist nebo se pomocí SOS tlačítka spojit přímo s lékařskou pomocí. Aplikaci lze stáhnout na adrese https://play.google.com.

Pokud máte toulavé nohy, hemofilie rozhodně není nepřekonatelnou překážkou. S pomocí sítě lékařských a podpůrných institucí prakticky po celém světě se hemofilikům otevřely velké cestovatelské možnosti. Jedinou omezující skutečností je už jen nutnost plánovat dopředu a počítat se všemi možnými eventualitami.

(marz) 

Zdroje:
www.hemophilia.org
http://hemophilia-travel-guide.android.informer.com/
www.wfh.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop