Chronické onemocnění má vliv na psychiku. Víme, kde hledat pomoc!

V okamžiku, kdy je nemocnému oznámena závažná diagnóza, se obvykle spustí kolotoč nepříjemných pocitů a proměnlivých emocí. Tato do jisté míry přirozená reakce může u některých osob přerůst až v závažné duševní onemocnění, například depresi.
Chronické onemocnění má vliv na psychiku. Víme, kde hledat pomoc!

Chronická choroba může být velkým zdravotním problémem. Podle odborníků existuje pět fází vyrovnání se se zjištěním takto závažné diagnózy:

  1. popření,
  2. hněv,
  3. smlouvání,
  4. smutek,
  5. smíření.

Není výjimkou, že některá z popsaných etap úplně chybí či se opakovaně vrací, často se jednotlivá období vzájemně prolínají. Výše zmíněnými fázemi však neprochází jen nemocný, ale také jeho nejbližší okolí. Průběh vyrovnání se s diagnostikovaným onemocněním ale nemusí probíhat u obou stran stejně, což může vést k vzájemnému napětí a neshodám.

Před svým onemocněním neutíkejte!

Ukazuje se, že kvůli dobré duševní kondici je důležité postavit se problému čelem. Studie provedené u pacientek s rakovinou prsu prokázaly, že lepšímu psychickému zdraví se s odstupem několika let po zjištění diagnózy těšily ženy, které:

  • nerezignovaly,
  • vyhledaly pomoc okolí,
  • aktivně se podílely na terapii své choroby.

Neodevzdat se osudu a bojovat je pro psychiku nemocného zásadní. Pomoci může například sepsat si seznam otázek, které vás v souvislosti s vaším onemocněním zajímají, a předložit jej svému lékaři. Vedle dostatečného povědomí o chorobě je také pro fyzické i duševní zdraví dobré vědět, co všechno můžete v rámci léčby udělat vy sami.

Najděte si podporu 

Nečekejte, až vám okolí samo nabídne pomoc, a včas ji vyhledejte u své rodiny, blízkých přátel či skupin osob s podobnou diagnózou. Pevná podpůrná síť vás totiž může udržet takříkajíc nad vodou i v nejtěžších chvílích, které mohou spolu s onemocněním přijít. V případě, že sami pociťujete nebo vás okolí upozorňuje na nápadné změny v psychice (nestabilní emoce, nálady a chování), neváhejte navštívit odborníka – psychologa či psychiatra. Pro boj s tělesným onemocněním je opravdu nezbytné co nejpevnější duševní zdraví.

(veri)

Zdroj: www.apa.org

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop