Chronické onemocnění má vliv na psychiku. Víme, kde hledat pomoc!

V okamžiku, kdy je nemocnému oznámena závažná diagnóza, se obvykle spustí kolotoč nepříjemných pocitů a proměnlivých emocí. Tato do jisté míry přirozená reakce může u některých osob přerůst až v závažné duševní onemocnění, například depresi.
Chronické onemocnění má vliv na psychiku. Víme, kde hledat pomoc!

Chronická choroba může být velkým zdravotním problémem. Podle odborníků existuje pět fází vyrovnání se se zjištěním takto závažné diagnózy:

  1. popření,
  2. hněv,
  3. smlouvání,
  4. smutek,
  5. smíření.

Není výjimkou, že některá z popsaných etap úplně chybí či se opakovaně vrací, často se jednotlivá období vzájemně prolínají. Výše zmíněnými fázemi však neprochází jen nemocný, ale také jeho nejbližší okolí. Průběh vyrovnání se s diagnostikovaným onemocněním ale nemusí probíhat u obou stran stejně, což může vést k vzájemnému napětí a neshodám.

Před svým onemocněním neutíkejte!

Ukazuje se, že kvůli dobré duševní kondici je důležité postavit se problému čelem. Studie provedené u pacientek s rakovinou prsu prokázaly, že lepšímu psychickému zdraví se s odstupem několika let po zjištění diagnózy těšily ženy, které:

  • nerezignovaly,
  • vyhledaly pomoc okolí,
  • aktivně se podílely na terapii své choroby.

Neodevzdat se osudu a bojovat je pro psychiku nemocného zásadní. Pomoci může například sepsat si seznam otázek, které vás v souvislosti s vaším onemocněním zajímají, a předložit jej svému lékaři. Vedle dostatečného povědomí o chorobě je také pro fyzické i duševní zdraví dobré vědět, co všechno můžete v rámci léčby udělat vy sami.

Najděte si podporu 

Nečekejte, až vám okolí samo nabídne pomoc, a včas ji vyhledejte u své rodiny, blízkých přátel či skupin osob s podobnou diagnózou. Pevná podpůrná síť vás totiž může udržet takříkajíc nad vodou i v nejtěžších chvílích, které mohou spolu s onemocněním přijít. V případě, že sami pociťujete nebo vás okolí upozorňuje na nápadné změny v psychice (nestabilní emoce, nálady a chování), neváhejte navštívit odborníka – psychologa či psychiatra. Pro boj s tělesným onemocněním je opravdu nezbytné co nejpevnější duševní zdraví.

(veri)

Zdroj: www.apa.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop