Chronická choroba může být velkým zdravotním problémem. Podle odborníků existuje pět fází vyrovnání se se zjištěním takto závažné diagnózy:
- popření,
- hněv,
- smlouvání,
- smutek,
- smíření.
Není výjimkou, že některá z popsaných etap úplně chybí či se opakovaně vrací, často se jednotlivá období vzájemně prolínají. Výše zmíněnými fázemi však neprochází jen nemocný, ale také jeho nejbližší okolí. Průběh vyrovnání se s diagnostikovaným onemocněním ale nemusí probíhat u obou stran stejně, což může vést k vzájemnému napětí a neshodám.
Před svým onemocněním neutíkejte!
Ukazuje se, že kvůli dobré duševní kondici je důležité postavit se problému čelem. Studie provedené u pacientek s rakovinou prsu prokázaly, že lepšímu psychickému zdraví se s odstupem několika let po zjištění diagnózy těšily ženy, které:
- nerezignovaly,
- vyhledaly pomoc okolí,
- aktivně se podílely na terapii své choroby.
Neodevzdat se osudu a bojovat je pro psychiku nemocného zásadní. Pomoci může například sepsat si seznam otázek, které vás v souvislosti s vaším onemocněním zajímají, a předložit jej svému lékaři. Vedle dostatečného povědomí o chorobě je také pro fyzické i duševní zdraví dobré vědět, co všechno můžete v rámci léčby udělat vy sami.
Najděte si podporu
Nečekejte, až vám okolí samo nabídne pomoc, a včas ji vyhledejte u své rodiny, blízkých přátel či skupin osob s podobnou diagnózou. Pevná podpůrná síť vás totiž může udržet takříkajíc nad vodou i v nejtěžších chvílích, které mohou spolu s onemocněním přijít. V případě, že sami pociťujete nebo vás okolí upozorňuje na nápadné změny v psychice (nestabilní emoce, nálady a chování), neváhejte navštívit odborníka – psychologa či psychiatra. Pro boj s tělesným onemocněním je opravdu nezbytné co nejpevnější duševní zdraví.
(veri)
Zdroj: www.apa.org