Co by měl každý učitel vědět o žákovi hemofilikovi

Učitelé se mohou stát vašimi velkými spojenci v boji za bezpečí a úspěch vašich ratolestí ve škole. Napřed se ale musíte postarat o to, aby se pedagog dozvěděl o malém hemofilikovi vše důležité.
Co by měl každý učitel vědět o žákovi hemofilikovi

Učitelé se mohou stát vašimi velkými spojenci v boji za bezpečí a úspěch vašich ratolestí ve škole. Napřed se ale musíte postarat o to, aby se pedagog dozvěděl o malém hemofilikovi vše důležité. Většina učitelů je velmi ochotných vyjít dětem se speciálními zdravotními potřebami vstříc.

Přestože je ve třídě velký počet žáků, přesvědčte učitele o tom, že pozornost, kterou vašemu dítěti věnuje, rozhodně nebude na úkor ostatních. 

Informace můžete učiteli předat ústně, vhodnější a snazší pro zapamatování ale bude, pokud přinesete již vytištěná fakta:

  1. Krevní srážlivost u mého dítěte nefunguje stejně jako u jiných dětí. I drobná ranka krvácí déle a dítě může být postiženo i vnitřním krvácením, které není na pohled patrné, ale může jej ohrozit na životě. Berte jej proto prosím vážně, pokud se necítí dobře, a poraďte se se školním zdravotníkem nebo nás informujte. Pokud dítě potřebuje lékařské ošetření, mělo by to být v hemofilickém centru.
  2. Aby se malý žáček mohl věnovat některým fyzickým aktivitám, kde hrozí nárazy a poranění, musí používat chrániče. V pohybu ani ve hře mu ale prosím nebraňte, jsou pro něj důležité stejně jako pro jiné děti.
  3. Je v pořádku, aby se o zdravotním stavu malého hemofilika dozvěděli i jeho spolužáci, mělo by se to ale odehrát kontrolovaně. Rodiče se na této aktivitě mohou sami podílet.
  4. Moje dítě sice trpí závažným onemocněním, přesto je to ale školák s běžnými zájmy, radostmi i sny. Pomozte prosím, aby jeho život zůstal tak normální, jak jen to je možné.
  5. Prosíme o otevřenou komunikaci mezi školou a rodiči. Malý hemofilik potřebuje, aby všichni dospělí, kteří jej obklopují, táhli za jeden provaz.

Pokud se s podobnými zásadami obrátíte na učitele svého potomka, jistě se dokážete domluvit ku prospěchu dítěte.

(hak)

Zdroj: specialchildren.about.com

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop