Deprese trápí i hemofiliky. Znáte varovné signály?

Hemofilie může přinášet některá tělesná omezení a občas také duševní nepohodu. Kromě únavy, úzkostí a stresu z onemocnění může být spojena i s rozvojem deprese. Jedná se o velmi záludnou psychickou poruchu, která vůbec není vzácná napříč celou populací a která dokáže úplně rozvrátit život nemocného. Naštěstí je v dnešní době dobře léčitelná, je však zapotřebí včas rozeznat obtíže s ní spojené a navštívit lékaře.
Deprese trápí i hemofiliky. Znáte varovné signály?

Hemofilie a deprese

Vztah mezi hemofilií a depresí je obousměrný. Deprese může vzniknout jako reakce na tíživou životní situaci, která hemofiliky v období dospívání i v dospělosti může potkat. Přetrvávající zdravotní obtíže, někdy nutnost omezení v běžných aktivitách, strach o vlastní zdraví, pocit vyloučení z kolektivu. To vše se v životě hemofilika může vyskytnout, což kromě úzkostí může vyvolat také rozvoj deprese. Obecně má nezanedbatelný podíl na rozvoji deprese také rizikové chování v podobě konzumace alkoholu a užívání návykových látek, což je problematika dlouhodobě řešená a týkající se všech skupin obyvatelstva.

Pozor na varovné signály

Deprese je duševní porucha charakterizována hlubokým smutkem. Nejedná se o běžný smutek, který čas od času prožíváme. V případě deprese je mnohem intenzivnější a nereaguje na žádné vnější události. Kromě toho se projevuje řadou dalších příznaků. Mezi ty nejčastější patří:

  • nezájem o okolní svět,
  • snížená koncentrace,
  • neschopnost radovat se,
  • zpomalení pohybu,
  • výrazná únava i při běžných činnostech,
  • nízké sebevědomí,
  • pocit beznaděje a viny,
  • neschopnost rozhodnout se,
  • snížená sexuální touha,
  • přejídání se nebo nepřijímání potravy,
  • nespavost nebo větší potřeba spánku,
  • brzké ranní probouzení.

Deprese se musí léčit

Nejzáludnějším a nejvíce nebezpečným příznakem deprese jsou myšlenky na smrt doprovázené pesimistickým pohledem do budoucnosti. I z těchto důvodů je nutné rozpoznat včas její příznaky a neprodleně navštívit lékaře. Onemocnění je v současnosti naštěstí dobře léčitelné, nejčastěji pomocí takzvaných antidepresiv, která se často kombinují s psychoterapií a dalšími podpůrnými metodami.

Velmi důležitá je prevence deprese, která v případě hemofilie spočívá v řádné léčbě základního onemocnění. U těžké hemofilie léčba nejčastěji probíhá v podobě profylaktického podávání faktorů srážení. Díky profylaktické léčbě se snižuje riziko krvácení a komplikací spojených s krvácením. Léčba může být navíc vysoce individualizovaná, díky tomu se hemofilici mohou zapojit do každodenních aktivit a žít svůj život zcela plnohodnotně.

(holi)

 

Zdroje:

https://stepsforliving.hemophilia.org/next-step/maintaining-a-healthy-body/emotional-side-of-bleeding-disorders

https://www.medpagetoday.org/meetingcoverage/wfh/21167?vpass=1

https://hemophilianewstoday.com/2018/08/06/hemophilia-study-portugal-links-employment-status-pain-low-physical-activity-anxiety-depression/

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop