Duševní pohodu i fyzičku udržíte cvičením

Být aktivní je pro lidi s hemofilií velmi důležité. Veškeré těžkosti a potíže spojené s poruchou krevní srážlivosti a její léčbou se třeba i jen lehce trénovanému organismu snášejí lépe. Zásadní je však výběr správné činnosti.
Duševní pohodu i fyzičku udržíte cvičením

Výhody cvičení jsou obecně známé. U lidí s hemofilií se benefity v podstatě neliší. Pohybové aktivity:

  • pomáhají udržovat optimální tělesnou hmotnost,
  • podporují vytrvalost,
  • posilují kosterní svalstvo. 

V případě osob s hemofilií má cvičení ještě zvláštní význam v tom, že pomáhá v ochraně před krvácením. To je důvod, proč je pro hemofiliky pravidelný pohyb životně důležitý.

Tělo v kondici 

  • Silné a pružné svaly. Pravidelnou fyzickou aktivitou se podporuje svalová síla a pružnost. Pozitivní účinek posilování se přenáší i na klouby, konkrétně pomáhá v předcházení krvácení a poškození kloubů.
  • Celková pohoda. Cvičení je výborným nástrojem na potlačení únavy. Podporuje celkovou kondici organismu a člověk se cítí fit a plný energie. Pohyb je i skvělým způsobem, jak se zbavit stresu a uvolnit mysl.
  • Správná váha. Kila navíc, nebo dokonce obezita působí na klouby nepřiměřeným tlakem, což je poškozuje. Hubnutím se tento tlak snižuje. Tělesná hmotnost nabývá na významu zejména tím, jak člověk stárne. S věkem se totiž klouby postupně opotřebovávají a nadměrná zátěž tento proces jen podporuje.
  • Rovnováha a koordinace. Svaly řídí fungování kloubů. Lepší spolupráce mezi klouby a svaly zajistí kvalitnější pohyb a výsledkem je jistější stabilita i koordinace těla.
  • Sebeúcta a sebejistota. Sport nebo jiná pravidelná aktivita může pomoci zvýšit sebevědomí. Navíc svým způsobem ovlivňuje i začlenění člověka do společnosti.

Není pochyb o tom, že pravidelné cvičení pozitivně ovlivňuje tělo jak na úrovni fyzické, tak i psychické a sociální. A jaké aktivity jsou pro hemofiliky vhodné? Lékaři doporučují plavání, stolní tenis, chůzi, rybaření, tancování, badminton, plachtění, golf, bowling a jízdu na kole.

(ave)

Zdroj: http://livingwithhemophilia.ca/managing/fitness-exercise.php

 

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop