Osvědčená léčba
Nasazení profylaxe vyžadují případy těžké hemofilie, případně i středně těžké formy s častými krvácivými projevy. S léčbou se většinou začíná již v dětském věku, aby se předešlo nevratnému poškození kloubů, které jsou v dětství více náchylné ke krvácení než v dospělosti. Profylaxe rovněž předchází život ohrožujícím krvácivým epizodám. Cílem této terapie je zvýšit hladinu chybějícího faktoru srážení na více než 1 % z normálního množství. Profylaxe bývá ideálně zahájena mimo krvácení nejpozději ve 12 měsících života nebo po objevení prvního krvácení. Doporučené dávky jsou 25–40 jednotek/kg podávané 2–3× týdně až obden u hemofilie A a 2× týdně až obden u hemofilie B. S příchodem farmakokinetiky se však dávkování upravuje tak, že zcela sedí na míru každému hemofilikovi.
Farmakokinetika v akci
- Farmakokinetikou řízená profylaxe je prakticky úplně stejná jako standardní profylaxe, avšak s jedním významným rozdílem. Na začátku léčby se pacientovi v určitém časovém sledu po podání faktoru odeberou vzorky krve. Pomocí vzorků se zjistí, jak se mění hladina dodaného faktoru srážení v krvi. V počítači se poté sestaví křivka, která ozřejmí přesný pohyb faktoru srážení v organismu a umožní tím lékařům individualizovat léčbu pro každého jedince.
- Jedinci, kteří dostávají zbytečně vysokou dávku koncentrátu, mohou přejít na nižší dávky a naopak ti, u nichž hladina faktoru srážení nedosahuje požadovaných hodnot, přejdou na vyšší dávkování.
- Zpřesnění léčby přináší výhody pro lékaře i jejich pacienty. Hemofilik získá přesnou představu o hladinách faktoru srážení v krvi v různých časech a díky tomu si může naplánovat „rizikové“ aktivity i chvíle pro odpočinek. Lékaři mají díky farmakokinetice lepší přehled o léčbě, a mohou tak lépe předcházet hrozícím komplikacím.
Díky farmakokinetice je léčba hemofilie opět o něco přesnější. Podle výzkumů však dosahuje velmi kvalitních výsledků i standardní profylaxe. Zavedení matematických modelů do terapie tak zajisté přináší mnoho výhod, ale není třeba propadat panice. Standardní léčba je i nadále velmi kvalitní a účinnou možností v léčbě hemofilie.
(holi)
Zdroje:
MUDr. Jan Blatný, Ph.D., a kol. Diagnostika a léčba hemofilie. 2012. Český národní hemofilický program.
www.tribune.cz