Farmakokinetická profylaxe: jak se podává?

Zlatým standardem v léčbě hemofilie je tzv. profylaxe. Předcházet krvácení je totiž lepší než řešit jeho následky. Profylaktický režim nyní pomáhají zpřesnit i složité matematické modely. Díky nim se podávání faktoru srážení upraví tak, aby vyhovovalo každému hemofilikovi.
Farmakokinetická profylaxe: jak se podává?

Osvědčená léčba

Nasazení profylaxe vyžadují případy těžké hemofilie, případně i středně těžké formy s častými krvácivými projevy. S léčbou se většinou začíná již v dětském věku, aby se předešlo nevratnému poškození kloubů, které jsou v dětství více náchylné ke krvácení než v dospělosti. Profylaxe rovněž předchází život ohrožujícím krvácivým epizodám. Cílem této terapie je zvýšit hladinu chybějícího faktoru srážení na více než 1 % z normálního množství. Profylaxe bývá ideálně zahájena mimo krvácení nejpozději ve 12 měsících života nebo po objevení prvního krvácení. Doporučené dávky jsou 25–40 jednotek/kg podávané 2–3× týdně až obden u hemofilie A a 2× týdně až obden u hemofilie B. S příchodem farmakokinetiky se však dávkování upravuje tak, že zcela sedí na míru každému hemofilikovi.

Farmakokinetika v akci

  • Farmakokinetikou řízená profylaxe je prakticky úplně stejná jako standardní profylaxe, avšak s jedním významným rozdílem. Na začátku léčby se pacientovi v určitém časovém sledu po podání faktoru odeberou vzorky krve. Pomocí vzorků se zjistí, jak se mění hladina dodaného faktoru srážení v krvi. V počítači se poté sestaví křivka, která ozřejmí přesný pohyb faktoru srážení v organismu a umožní tím lékařům individualizovat léčbu pro každého jedince.
  • Jedinci, kteří dostávají zbytečně vysokou dávku koncentrátu, mohou přejít na nižší dávky a naopak ti, u nichž hladina faktoru srážení nedosahuje požadovaných hodnot, přejdou na vyšší dávkování.
  • Zpřesnění léčby přináší výhody pro lékaře i jejich pacienty. Hemofilik získá přesnou představu o hladinách faktoru srážení v krvi v různých časech a díky tomu si může naplánovat „rizikové“ aktivity i chvíle pro odpočinek. Lékaři mají díky farmakokinetice lepší přehled o léčbě, a mohou tak lépe předcházet hrozícím komplikacím.

 

Díky farmakokinetice je léčba hemofilie opět o něco přesnější. Podle výzkumů však dosahuje velmi kvalitních výsledků i standardní profylaxe. Zavedení matematických modelů do terapie tak zajisté přináší mnoho výhod, ale není třeba propadat panice. Standardní léčba je i nadále velmi kvalitní a účinnou možností v léčbě hemofilie.

(holi)

Zdroje:
MUDr. Jan Blatný, Ph.D., a kol. Diagnostika a léčba hemofilie. 2012. Český národní hemofilický program.
www.tribune.cz

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop