Farmakokinetická profylaxe: jak se podává?

Zlatým standardem v léčbě hemofilie je tzv. profylaxe. Předcházet krvácení je totiž lepší než řešit jeho následky. Profylaktický režim nyní pomáhají zpřesnit i složité matematické modely. Díky nim se podávání faktoru srážení upraví tak, aby vyhovovalo každému hemofilikovi.
Farmakokinetická profylaxe: jak se podává?

Osvědčená léčba

Nasazení profylaxe vyžadují případy těžké hemofilie, případně i středně těžké formy s častými krvácivými projevy. S léčbou se většinou začíná již v dětském věku, aby se předešlo nevratnému poškození kloubů, které jsou v dětství více náchylné ke krvácení než v dospělosti. Profylaxe rovněž předchází život ohrožujícím krvácivým epizodám. Cílem této terapie je zvýšit hladinu chybějícího faktoru srážení na více než 1 % z normálního množství. Profylaxe bývá ideálně zahájena mimo krvácení nejpozději ve 12 měsících života nebo po objevení prvního krvácení. Doporučené dávky jsou 25–40 jednotek/kg podávané 2–3× týdně až obden u hemofilie A a 2× týdně až obden u hemofilie B. S příchodem farmakokinetiky se však dávkování upravuje tak, že zcela sedí na míru každému hemofilikovi.

Farmakokinetika v akci

  • Farmakokinetikou řízená profylaxe je prakticky úplně stejná jako standardní profylaxe, avšak s jedním významným rozdílem. Na začátku léčby se pacientovi v určitém časovém sledu po podání faktoru odeberou vzorky krve. Pomocí vzorků se zjistí, jak se mění hladina dodaného faktoru srážení v krvi. V počítači se poté sestaví křivka, která ozřejmí přesný pohyb faktoru srážení v organismu a umožní tím lékařům individualizovat léčbu pro každého jedince.
  • Jedinci, kteří dostávají zbytečně vysokou dávku koncentrátu, mohou přejít na nižší dávky a naopak ti, u nichž hladina faktoru srážení nedosahuje požadovaných hodnot, přejdou na vyšší dávkování.
  • Zpřesnění léčby přináší výhody pro lékaře i jejich pacienty. Hemofilik získá přesnou představu o hladinách faktoru srážení v krvi v různých časech a díky tomu si může naplánovat „rizikové“ aktivity i chvíle pro odpočinek. Lékaři mají díky farmakokinetice lepší přehled o léčbě, a mohou tak lépe předcházet hrozícím komplikacím.

 

Díky farmakokinetice je léčba hemofilie opět o něco přesnější. Podle výzkumů však dosahuje velmi kvalitních výsledků i standardní profylaxe. Zavedení matematických modelů do terapie tak zajisté přináší mnoho výhod, ale není třeba propadat panice. Standardní léčba je i nadále velmi kvalitní a účinnou možností v léčbě hemofilie.

(holi)

Zdroje:
MUDr. Jan Blatný, Ph.D., a kol. Diagnostika a léčba hemofilie. 2012. Český národní hemofilický program.
www.tribune.cz

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop