Zhruba polovina dospělých pacientů s hemofilií dostává menší dávky faktoru srážení, než by bylo třeba, a ta druhá naopak zbytečně vysoké. Nyní však přichází ke slovu farmakokinetika, která má za úkol tyto problémy vyřešit. Matematika a její výpočty začínají mít v léčbě hemofilie svou pevnou pozici. Pomocí jednoduchých testů se dá zjistit, jak konkrétní nemocný reaguje na podaný faktor. Díky tomu mohou lékaři upravit dávkování tak, aby každému zcela vyhovovalo. V případě potřeby lze rizikovým jedincům přesně zvýšit koncentraci faktoru v krvi a naopak těm, kteří mají malé riziko krvácení, podávat pouze nízké profylaktické dávky.
Nejprve děti, potom dospělí
Projekt farmakokinetických testů pro děti již nějakou dobu běží, nyní se testování mohou zúčastnit i dospělí.
- Český svaz hemofiliků společně s Ústavem hematologie a krevní transfuze v Praze rozjíždí možnost stanovit křivku životnosti a odbourávání dodaných faktorů srážení u dospělých. Brněnské pracoviště pro dospělé již tuto službu poskytuje a časem se jistě přidají i další centra.
- Přihlásit se může každý, kdo o to po dohodě se svým hemofilickým centrem požádá.
- Výsledkem testu je velmi přesný náčrt odbourávání a doby účinnosti dodaného faktoru srážení. Hemofilik díky tomu zjistí, kdy má v krvi nejvyšší koncentraci této látky a může tím pádem provozovat „rizikové“ aktivity čili sporty apod. Na druhou stranu se dozví i dobu, kdy je třeba odpočívat a věnovat se klidnějším činnostem.
- Testování má největší význam při profylaktické léčbě. Ochuzeni však nejsou ani hemofilici na „on-demand“ terapii. V jejich případě se dá zjistit, na jakou hodnotu v krvi faktor po podání stoupne a jak dlouho bude v těle udržovat požadovanou hladinu.
Složité matematické modely jsou prospěšné pro obě strany. Farmakokinetika zdokonaluje péči o pacienty s hemofilií a současně pomáhá zlepšit i ekonomickou stránku léčby.
(holi)