Fyzioterapie pro hemofiliky: cvičením ke zdravějším kloubům

Hemofilii často provází nebezpečné krvácení do kloubů. To způsobuje nejen nesnesitelnou bolest, ale také snižuje hybnost kloubů a neblaze působí na celkový zdravotní stav pacienta. Komplikacím způsobeným krvácením naštěstí může zabránit fyzioterapie.
Fyzioterapie pro hemofiliky: cvičením ke zdravějším kloubům

Hemofilii často provází nebezpečné krvácení do kloubů. To způsobuje nejen nesnesitelnou bolest, ale také snižuje hybnost kloubů a neblaze působí na celkový zdravotní stav pacienta. Komplikacím způsobeným krvácením naštěstí může zabránit fyzioterapie.

Pravidelné tělesné cvičení hraje důležitou roli pro udržení pevného a ohebného pohybového aparátu. Při opakovaných epizodách krvácení hrozí hemofilikům vznik kloubních deformit, které omezují hybnost postižené oblasti a stojí za vznikem nesnesitelné bolesti. Omezení hybnosti navíc způsobuje ztrátu přilehlé svalové tkáně, což ještě více prohlubuje poruchy hybnosti. Fyzioterapeuti, kteří se specializují na léčbu hemofiliků, vytvářejí cvičební plány ušité na míru každému jedinci.

Zaměřeno na pohybový aparát

Péči o hemofiliky řídí příslušné hemofilické centrum. U všech jedinců krvácejících do kloubů je vhodné pravidelně kontrolovat stav kloubního aparátu. V případě rozvoje takzvané hemofilické artropatie je potřeba nemocné sledovat na ortopedickém pracovišti, které po domluvě s hemofilickým centrem volí další postup. Terapie kloubních onemocnění tak spadá do rukou širokého týmu odborníků, mezi něž se řadí i fyzioterapeuti. Jejich úloha spočívá v poradenství a tvorbě vhodného tréninkového plánu. Cílem fyzioterapie je zlepšit:

  • svalovou sílu,
  • hybnost,
  • koordinaci a balanci nemocného.

Dalším úkolem fyzioterapie je také předejít vzniku a omezit svalové kontraktury (zkrácení), které vznikají při častém krvácení do pohybového aparátu. Samozřejmostí je i zmírnění nesnesitelné bolesti. Poslední, ale neméně důležitou úlohou je vzdělání pacienta i celé jeho rodiny a jejich motivace ke vzájemné spolupráci.

Co očekávat při první návštěvě

Při první návštěvě ordinace si vás zdravotničtí pracovníci proklepnou doslova od hlavy k patě. Pro nastavení správného pohybového plánu je totiž potřeba znát váš kompletní zdravotní stav. Základní vyšetření tak zahrnuje funkční kloubní vyšetření, vyšetření svalové síly, změření délky a obvodu končetin nebo vyšetření dynamiky páteře. Samotný pohybový plán zahrnuje celou řadu metod, mezi něž například patří strečink (protahování), relaxační techniky, cvičení ve vodě, masáže nebo různé typy fyzikální terapie.

Pro každého jiný cvičební plán

Sestavení cvičebního plánu probíhá po individuálním posouzení zdravotního stavu každého nemocného. Nemocní jedinci podstupují terapii ve zdravotnických zařízeních, ale cvičení je nutno provádět i v klidu domova. Jedině poctivé a pravidelné cvičení vede k významnému zlepšení zdravotního stavu. O tom, že pohyb léčí, však netřeba pochybovat. Při řádném dodržování cvičebního plánu určitě poznáte výhody pravidelného pohybu i vy.

(holi)

Zdroje:

www.haemophiliacare.co.uk
www.hemophilia.ca

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop