Hemofilici na slunci: opatrnost na prvním místě

Chystáte se na dovolenou k vodě či do hor? Ani s hemofilií se nemusíte bát užívat si slunečních paprsků. Stačí dodržovat pár základních pravidel.
Hemofilici na slunci: opatrnost na prvním místě

1. Bez krému ani krok

Zásada číslo jedna zní: Vždy se namažte opalovacím přípravkem. Nezáleží přitom tolik na jeho ochranném faktoru jako na tom, abyste se natřeli opravdu všude včetně rtů, očních víček a uší. Hlavní je však mazat se často. U dětí jsou doporučovány krémy s ochranným faktorem alespoň 30, dospělí si vystačí s „patnáctkou“. Vybírejte ale přípravek s širokým spektrem účinku, který chrání před UVA i UVB paprsky, a po vykoupání ho použijte vždy znovu.

2. Úkryt před paprsky 

Přímému slunci se raději vyhýbejte. I ve stínu se můžete krásně opálit a nebude vás potom bolet hlava ani spálená kůže. Pokud se pohybujete v místech, kde žádný stín není, například na lodi nebo na výletě, snažte se kůži co nejvíce schovat před slunečními paprsky. Ne nadarmo jsou pouštní beduíni celí zahalení – chrání se tak před UV zářením. Vy samozřejmě nemusíte nosit černý hábit a turban, ale na pokrývku hlavy a přikrytá ramena nikdy nezapomínejte. Samozřejmostí jsou kvalitní sluneční brýle.

3. Dopřejte si siestu

Připravte si balíček se všemi potřebami pro ochranu proti slunci. Krém, klobouk, sluneční brýle a tyčinka na rty se mohou hodit kdykoliv a kdekoliv. Nikdy nevíte, jestli se váš pobyt na slunci nečekaně neprotáhne. Zvláště v hodinách, kdy má záření největší sílu, což je mezi desátou ráno a třetí odpoledne, je dobré mít vše při ruce. Zde si lze vzít příklad pro změnu ze Španělů či Italů. Dobře vědí, kdy je lepší zůstat v příjemném chladu doma a raději ven moc nechodit. Proto v těchto hodinách v jižních oblastech na ulici mnoho místních nepotkáte. Přidejte se k nim a užijte si svou malou siestu. Jste přece na dovolené.

(jez)

Zdroj:
www.hemophiliafed.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop