Zvýšené nebezpečí krvácení vede nemocné s hemofilií k vyšší opatrnosti, co se týče tělesného pohybu. Strach ze sportu může být někdy až nepřiměřený, a dokonce zdraví škodlivý. Naopak fyzická aktivita v rozumné formě je velmi prospěšná i pro ty, kdo tímto typem poruchy krevní srážlivosti trpí.
Kila navíc jsou rizikem
Podle odborníků lze pravidelným cvičením předcházet výskytu krvácivých epizod při hemofilii. Vhodné cviky udržují svaly dostatečně silné a pružné tak, aby mohly správně chránit krvácením ohrožené klouby. Navíc pohybová aktivita obecně pomáhá regulovat tělesnou hmotnost – obezita totiž riziko krvácení u hemofiliků prokazatelně zvyšuje.
Nutná příprava
Aby byl sport co nejvíce bezpečný, je třeba vybrat ten vhodný a vždy mít nablízku zásobu srážecího faktoru, který je nutné podat v případě poranění. Před zahájením cvičení nikdy nezapomeňte na několik minut strečinku, kterým svaly protáhnete a připravíte na zvýšenou zátěž. Tím snížíte riziko krvácení.
Uvážený výběr
Jaké sportovní vyžití je pro hemofiliky vhodné v zimních měsících a kterým druhům sportu by se takto nemocní měli raději vyhnout? Zjednodušeně řečeno veškeré zimní radovánky, pro které jsou typické opakované pády, nebo kontaktní sporty představují pro nemocné s hemofilií velké riziko. Patří mezi ně:
- sjezdové lyžování a snowboarding,
- lední bruslení,
- hokej,
- koulování apod.
Na druhou stranu si i hemofilici mohou v zimě užívat pohyb, třeba zkusit lyžování na běžkách nebo severskou chůzi nazývanou nordic walking.
Jistá míra opatrnosti je u osob trpících poruchou krevní srážlivosti jistě nutná a pochopitelná. Neměla by ale být příliš svazující a znemožnit nemocnému jakoukoliv radost z pohybu.
(veri)
Zdroj: www.healthlinkbc.ca