Hemofilici, víte, jak vyzrát na modřiny?

Asi každý už někdy upadl a v místě poranění se mu objevila modřina. Ta postupně měnila barvu, až vybledla a zmizela úplně. Bohužel pro jedince s krvácivými chorobami není modřina zrovna banalita.
Hemofilici, víte, jak vyzrát na modřiny?

Modřiny jsou tmavě zbarvené oblasti kůže, které mohou mít vyvýšený střed. Vyvolává je krvácení pod kůží v blízkosti jejího povrchu. Vyvýšené oblasti uprostřed modřiny se odborně říká „hematom“ neboli krevní výron.

U lidí s poruchami srážlivosti krve patří modřiny mezi časté nepříjemnosti. Mizí u nich totiž pomalu. To ovšem není důvod ke znepokojení, ledaže by se jednalo o modřinu velmi rozsáhlou nebo na hlavě.

5 faktů o léčbě modřin u hemofilika

 1. Menší modřiny zřídka vyžadují léčbu koncentrátem srážecího faktoru.
 2. Když se udeříte nebo dostanete ránu, pevně v daném místě přitlačte na kůži. Tímto způsobem se omezí rozvoj modřiny.
 3. Co nejdříve přiložte na vzniklou modřinu ledový obklad. Chlad zpomalí krvácení z malých cév pod kůží. Pamatujte však, že led nenahradí podání faktoru, když je faktor potřeba.
 4. Jestliže se v modřině objeví boule a roste nebo se vyskytne i den po úrazu, nejspíš bude nezbytné dodat srážecí faktor. Poraďte se s lékařem.
 5. Za 24 hodin po objevení se modřiny na ni můžete přikládat i teplé obklady v podobě nahřátého plátna. Ztratí se tak rychleji.

U hemofiliků bývají modřiny málokdy natolik závažným a bolestivým problémem, aby bylo nutné dodat srážecí faktor. Modřina v průběhu svého hojení mění barvu. Podle barvy poznáte i její stáří:

 • čerstvě vzniklá modřina je modrá nebo vínová,
 • jak postupně slábne, mění se na zelenou a pak žlutou,
 • obvykle trvá dva týdny, než zmizí úplně.

Tři tipy, jak se modřinám vyhnout

 1. Než začnete provozovat jakýkoli nový sport, seznamte se s jeho bezpečnostními pravidly.
 2. Abyste zabránili vzniku modřin u batolat, vložte jim do oblečků kolenní vycpávky. Malým dětem je vhodnější dávat plyšové hračky nebo hračky bez ostrých hran.
 3. Když se batolata učí chodit a lézt, mohou si zranit kteroukoli část těla. Proto všechny okraje konferenčních stolků a další hrany v bytě doporučujeme opatřit měkkými chrániči (např. gumovými).

Zavolejte svému lékaři pokaždé, když:

 • zjistíte modřinu na hlavě nebo krku,
 • se kromě modřiny objeví otok, znecitlivění nebo brnění. To by mohlo znamenat, že unikající krev vyvíjí tlak na nervy a cévy, což by mohlo mít trvalé následky (postižení nervů),
 • modřina bolí,
 • se zhoršuje pohyblivost,
 • se boule v modřině zvětšuje nebo dlouho neustupuje,
 • modřina vznikla úderem do hlavy nebo oblasti žaludku – při silném úderu do těchto míst může být váš život ohrožen vnitřním krvácením!

(hah)

Zdroj:
www.hog.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop