Tím, že zastavíte krvácení hned v jeho počátku, docílíte toho, že:
- snížíte pravděpodobnost vzniku trvalého poškození (např. kloubu),
- zabráníte bolesti a potřebě brát na ni léky,
- zmenšíte počet dalších léčebných opatření.
Nezapomeňte, že lidé s poruchami srážlivosti krve nekrvácejí rychleji než kdokoliv jiný. Nicméně pokud se hemofilik neléčí, krvácení bude trvat déle.
Raději neváhejte
Hemofilici by se měli řídit následujícími 4 zásadami pro včasnou léčbu.
- Vezměte si faktor hned, když se zraníte. To je zvláště důležité v případě, že se u vás poranění vyskytlo na stejném místě, které bylo krvácením poškozeno už v minulosti.
- Aplikujte faktor, kdykoliv si myslíte, že krvácíte.
- Sáhněte po faktoru pokaždé, když vidíte nebo cítíte jakékoliv známky krvácení – tedy brnění, bolest, teplo či otok.
- Pokud si nejste jisti tím, zda opravdu krvácíte, raději si faktor pro jistotu aplikujte.
Co odhalí zápisky
Je velmi důležité vést si záznamy o tom, kdy jste zažili krvácení a jak jste ho léčili. Někteří lidé s poruchami srážlivosti krve díky tomuto deníku zjistí, že větší krvácení u nich nastává při určitých činnostech nebo během svátků a dovolených. Jiní mají tendenci krvácet, když jsou nervózní nebo pod tlakem. Do svého „deníčku hemofilika“ byste si měli psát také veškeré léky a jejich dávky, které užíváte. Některé preparáty totiž mohou vyvolat silnější krvácení.
Kdy může být zle
Některé typy krvácení jsou více nebezpečné než jiné, mohou dokonce ohrozit život. Na pozoru byste se měli mít, kdykoliv se objeví krvácení v oblasti:
- hlavy,
- oka,
- hrdla či krku,
- zad,
- třísel,
- kyčlí,
- žaludku.
Pokud dojde ke zranění a následnému krvácení ve výše jmenovaných místech, vezměte si faktor a vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc. Mějte na paměti, že krvácení nemusí být vždy vidět. Rodiče malých hemofiliků by proto měli věnovat zvláštní pozornost tomu, co jejich potomek říká o tom, jak se cítí.
Kolik faktoru je potřeba?
K léčbě různých druhů krvácení je nutné dosáhnout potřebné hladiny faktoru. Ta se udává v procentech (%) a je u každého typu krvácení jiná:
- 80-100 % při krvácení hlavy, krku, hrdla, oka, žaludku, střev a pánevních svalů či při jiném závažném a/nebo život, orgán či končetinu ohrožujícím krvácení (ve všech těchto případech vždy volejte lékaře),
- 40 % při krvácení do svalů končetin a do kloubů.
Tyto doporučené hladiny faktoru nemusí fungovat u každého. Některým jedincům stačí k zastavení potíží méně, jiní potřebují naopak více faktoru. Přesné množství vám pomůže určit lékař.
(hah)
Zdroj:
www.hog.org