Trpíte-li tímto dědičným onemocněním, které se projevuje nadměrným krvácením, zvykli jste si být v mnoha směrech mimořádně opatrní. Ovšem co se týká léků, člověk většinou věří pouze v jejich užitečnost. Bohužel to, co jiným pomáhá, může hemofilikovi uškodit. Víte, kterým lékům, případně bylinkám se vyhnout?
Péče je nutná
Ke krvácení u hemofilie dochází v důsledku chybění faktorů srážlivosti krve. Aby těchto příhod bylo co nejméně, dbejte na:
- dodržování předepsané léčby,
- snažte se vyhýbat zraněním,
- chraňte své klouby,
- mějte se na pozoru před vnitřním krvácením,
- vyhýbejte se lékům a bylinkám, které by mohly vést ke krvácení.
Buďme konkrétní
Aspirin – lidé s hemofilií by neměli užívat aspirin ani léky, které jej obsahují.
Léky na ředění krve – samozřejmostí pro nemocné se sníženou srážlivostí krve je vyhnout se těmto přípravkům (jsou to např. warfarin či clopidogrel).
Léky proti bolesti a zánětu – v případě těchto medikamentů by si měl dát hemofilik také dobrý pozor – působí na shromažďování krevních destiček a mohou problémy s krvácením jen zhoršit (nesteroidní antiflogistika – léky obsahující ibuprofen, diclofenak, meloxikam a další podobné látky).
Antidepresiva – funkci destiček, a tím pádem i krevní srážlivost mohou mírně ovlivnit i některé typy těchto léků (sertralin, citalopram, paroxetin). Vzhledem k tomu, že tato antidepresiva mají ale v porovnání s jinými méně nežádoucích účinků, může je lékař v nízkých dávkách doporučit i hemofilikům, kteří trpí depresí. Je však třeba sledovat, zda nedojde ke zvýšení krvácivosti.
A co dělat v případě bolesti?
Jako běžný lék proti bolesti může hemofilik užít paralen. Je bezpečný i pro děti, nutno však dodržet dávkování dle příbalového letáku. Pozor by si ale v případě paralenu měli dát lidé s jaterním onemocněním. Pokud tento lék na bolest nezabírá, měl by se hemofilik poradit o vhodné alternativě s lékařem.
Zrádné bylinky
V dnešní době se řada lidí snaží nahradit léky bylinkami a přírodními látkami. Pro hemofilika ale mohou být některé rostlinné látky nebezpečné, neboť zvyšují rizika krvácení. Vždy se předtím, než začnete užívat jakékoliv bylinky nebo přírodní potravinové doplňky, poraďte se svým lékařem či lékárníkem. A na jaké rostlinky by si měl dát hemofilik pozor?
- Ginkgo biloba
- česnek (ve velkém množství)
- vrbová kůra
- ženšen
- zázvor (nesušený)
(hak)