Hemofilici, zkontrolujte si svoji lékárničku!

Trpíte-li tímto dědičným onemocněním, které se projevuje nadměrným krvácením, zvykli jste si být v mnoha směrech mimořádně opatrní. Ovšem co se týká léků, člověk většinou věří pouze v jejich užitečnost.
Hemofilici, zkontrolujte si svoji lékárničku!

Trpíte-li tímto dědičným onemocněním, které se projevuje nadměrným krvácením, zvykli jste si být v mnoha směrech mimořádně opatrní. Ovšem co se týká léků, člověk většinou věří pouze v jejich užitečnost. Bohužel to, co jiným pomáhá, může hemofilikovi uškodit. Víte, kterým lékům, případně bylinkám se vyhnout?

Péče je nutná

Ke krvácení u hemofilie dochází v důsledku chybění faktorů srážlivosti krve. Aby těchto příhod bylo co nejméně, dbejte na:

  • dodržování předepsané léčby,
  • snažte se vyhýbat zraněním,
  • chraňte své klouby,
  • mějte se na pozoru před vnitřním krvácením,
  • vyhýbejte se lékům a bylinkám, které by mohly vést ke krvácení.

Buďme konkrétní

Aspirin – lidé s hemofilií by neměli užívat aspirin ani léky, které jej obsahují.

Léky na ředění krve – samozřejmostí pro nemocné se sníženou srážlivostí krve je vyhnout se těmto přípravkům (jsou to např. warfarin či clopidogrel).

Léky proti bolesti a zánětu – v případě těchto medikamentů by si měl dát hemofilik také dobrý pozor – působí na shromažďování krevních destiček a mohou problémy s krvácením jen zhoršit (nesteroidní antiflogistika – léky obsahující ibuprofen, diclofenak, meloxikam a další podobné látky).

Antidepresiva – funkci destiček, a tím pádem i krevní srážlivost mohou mírně ovlivnit i některé typy těchto léků (sertralin, citalopram, paroxetin). Vzhledem k tomu, že tato antidepresiva mají ale v porovnání s jinými méně nežádoucích účinků, může je lékař v nízkých dávkách doporučit i hemofilikům, kteří trpí depresí. Je však třeba sledovat, zda nedojde ke zvýšení krvácivosti.

A co dělat v případě bolesti?

Jako běžný lék proti bolesti může hemofilik užít paralen. Je bezpečný i pro děti, nutno však dodržet dávkování dle příbalového letáku. Pozor by si ale v případě paralenu měli dát lidé s jaterním onemocněním. Pokud tento lék na bolest nezabírá, měl by se hemofilik poradit o vhodné alternativě s lékařem.

Zrádné bylinky

V dnešní době se řada lidí snaží nahradit léky bylinkami a přírodními látkami. Pro hemofilika ale mohou být některé rostlinné látky nebezpečné, neboť zvyšují rizika krvácení. Vždy se předtím, než začnete užívat jakékoliv bylinky nebo přírodní potravinové doplňky, poraďte se svým lékařem či lékárníkem. A na jaké rostlinky by si měl dát hemofilik pozor?

  • Ginkgo biloba
  • česnek (ve velkém množství)
  • vrbová kůra
  • ženšen
  • zázvor (nesušený)

(hak)

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop