Opakované krvácení do tkání kloubů, ke kterému u těžkých forem hemofilie dochází, může vést k vážnému kloubnímu poškození, takzvané hemofilické artropatii. V dnešní době je ale možné takto nevratným poškozením předcházet, a to za pomoci profylaktické léčby. V čem hemofilická profylaxe spočívá?
Pravidelné doplňování chybějícího faktoru
Profylaktickou léčbou u osob trpících hemofilií se rozumí pravidelné podávání chybějících srážlivých faktorů ve snaze docílit jejich dostatečné hladiny v krvi. Tak je co nejvíce omezeno nebezpečí spontánního krvácení do tkání a obávaného poškození kloubů, ke kterému mohou opakované výrony krve vést.
Klidněji, stále však s rozmyslem
Vedle snížení rizika poškození kloubů s sebou injekce podávané preventivně přináší i další výhody. Poskytují svým příjemcům jakýsi větší klid a možnost vést normálnější aktivní život bez neustálého strachu z krvácení. Pochopitelně ani profylaxe není schopna chorobu zcela vyléčit, a proto je jistá dávka opatrnosti a diskuze s odborníky ohledně vhodnosti některých aktivit nadále vhodná.
Primární a sekundární profylaxe
Odborníci rozlišují mezi dvěma typy profylaktické léčby:
- Primární profylaxí se rozumí zahájení pravidelné terapie srážlivými faktory před ukončeným druhým rokem věku nebo nejpozději po první epizodě krvácení.
- Sekundární profylaktická terapie je nasazována po dvou letech věku nebo po více krvácivých případech.
Pokud je profylaktická léčba již jednou nasazena, vyžaduje přesnou pravidelnost a vedení administrace, a to i v případě, že je aplikována v domácím prostření. Pokud trpíte vy nebo někdo z vašich blízkých hemofilií, neváhejte se obrátit na odborníky, jistě vám všechny otázky spojené s hemofilickou profylaxí rádi zodpovědí.
(veri)
Zdroj: www.haemophiliacare.co.uk