Hemofilie je pouze jedním z krvácivých onemocnění
Hemofilie patří mezi takzvané krvácivé choroby. Ty svého nositele ohrožují vysokým rizikem krvácení, včetně krvácení do vnitřních orgánů.

Hemofilie patří mezi takzvané krvácivé choroby. Ty svého nositele ohrožují vysokým rizikem krvácení, včetně krvácení do vnitřních orgánů. Jak vlastně srážení krve funguje a které jiné formy krvácivých onemocnění ještě existují?
Jak se sráží krev
Při poškození stěny cévy se v místě defektu okamžitě tvoří sraženina, odborně popisovaná jako primární trombus. Ta je tvořena převážně z krevních destiček. Většinou jsou do ní zavzaty i červené krvinky, a nazývá se tedy "červený trombus". Teprve pak dochází k vlastnímu srážení krve (koagulaci), při kterém hrají hlavní roli v krvi obsažené enzymy – koagulační faktory. Jejich úkolem je dát vzniknout pevné síti z bílkoviny fibrinu, která prvotní trombus protká a zpevní do té míry, že se na svém místě udrží do doby zhojení defektu.
Cévní stěna, krevní destičky a srážlivé faktory
Poruchy srážlivosti krve dělí odborníci na dvě skupiny:
- První představuje tendence ke zvýšenému srážení krve, která vede k častému vzniku trombóz s vysokým rizikem cévních příhod, včetně hluboké žilní trombózy, plicní embolie či infarktu myokardu.
- Ta druhá je dána naopak nedostatečným srážením krve.
Za častým krvácením pak může stát:
- Porucha stěny cév, tzv. vaskulopatie, a to například kvůli nedostatku vitaminu C. Některé z vaskulopatií jsou rovněž vrozené.
- Nedostatek počtu či porucha funkce krevních destiček.
- Snížená hladina či nefunkčnost koagulačních (srážlivých) faktorů, kam patří právě hemofilie.
Varovná znamení
Jestli trpíte některou z krvácivých chorob, to mohou napovědět následující příznaky:
- snadno vytvořitelné zhmožděniny, modřiny,
- krvácející dásně,
- silné menstruační krvácení,
- nevysvětlitelné a opakované krvácení z nosu,
- nepřiměřené krvácení z drobného poranění nebo po běžném stomatologickém zákroku.
Pokud máte na některou z krvácivých chorob byť sebemenší podezření, neváhejte navštívit lékaře. Ten pomůže s ozřejměním situace a započne přiměřenou léčbu.
(veri)
Zdroj: www.hematology.org
Líbil se Vám článek?
Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme.
Děkujeme za zpětnou vazbu. Váš názor je pro nás důležitý. Přejeme Vám hezký den a těšíme se na další setkávání na našem webu.