Hemofilie před nemocemi srdce a cév nechrání

V minulosti se někteří lékaři domnívali, že nedostatek faktoru VIII u hemofiliků může působit jako ochrana před kardiovaskulárními nemocemi.
Hemofilie před nemocemi srdce a cév nechrání

V minulosti se někteří lékaři domnívali, že nedostatek faktoru VIII u hemofiliků může působit jako ochrana před kardiovaskulárními nemocemi. Ty se však jak u zdravých lidí, tak u jedinců s hemofilií vyskytují stále častěji. Existuje tedy nějaká možnost obrany? 

Kdo je v ohrožení 

Počty kardiovaskulárních onemocnění se v celé populaci zvyšují. Jde především o infarkt myokardu, cévní mozkovou příhodu neboli mrtvici a ischemickou chorobu dolních končetin. Ve hře je celá řada rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost těchto onemocnění.

  • Rizikovou skupinou jsou muži nad 50 let.
  • U žen dochází ke zvýšení nebezpečí po menopauze.
  • Kardiovaskulární choroby hrozí též u kuřáků a obézních jedinců.
  • Ohroženi jsou i lidé s vysokým cholesterolem a s cukrovkou.

Nepotvrzené teze 

Velký význam pro rozvoj infarktu či mrtvice má zvýšená srážlivost krve – rizikové jsou především tzv. prokoagulační stavy. Proto nejspíše vznikly názory, že nedostatek faktorů srážlivosti a z toho plynoucí snížená srážlivost krve mohou hemofiliky před kardiovaskulárními příhodami (a před uzávěrem cév krevní sraženinou) chránit. Jde ale často o údaje ze studií starých celá desetiletí, které nebyly v současnosti potvrzeny.

Myslete na prevenci

Hemofilici by proto raději neměli očekávat, že je jejich nemoc ochrání před infarktem. Lepší je věnovat pozornost zdraví svého srdce a cév jako každý jiný. Důležité je také mít se na pozoru zejména po častém a/nebo vysoce dávkovaném podávání chybějících faktorů srážlivosti nebo při užívání léků na léčbu hemofilie s inhibitory. A na co byste měli dbát především? 

  • Na dostatek fyzické aktivity.
  • Udržovat si přiměřenou tělesnou hmotnost.
  • Držet dietu s nízkým obsahem cholesterolu a tuků.
  • Nekouřit.

Pod dohledem

V dalších krocích vám pomůže i váš lékař:

  • Bude kontrolovat hladinu cholesterolu.
  • U cukrovkářů se bude snažit o udržení normální hladiny cukru v krvi.
  • Bude dohlížet na krevní tlak.

Pokud máte podezření, nechte si srdce raději vyšetřit odborníkem. U hemofilie existují v léčbě kardiovaskulárních nemocí odlišnosti (mimo jiné při "ředění" krve nebo při angiografii a zavádění stentů), proto vždy upozorněte lékaře na to, že máte hemofilii.

(hak)

Zdroj: www.thereforyou.com

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop