Hemofilie před vznikem chorob srdce a cév nechrání!

Jedinci s poruchou srážení krve mají nižší riziko vzniku kornatění tepen, infarktu myokardu či cévní mozkové příhody. Tak zní mýtus kolující širokou veřejností. Výzkumy však ukazují, že hemofilici trpí chorobami srdce a cév stejně často jako zbytek populace.
Hemofilie před vznikem chorob srdce a cév nechrání!

Kardiovaskulární nemoci jsou příčinou téměř 60 % úmrtí ročně. Na druhé příčce jsou zhoubné nádorové choroby a pomyslné třetí místo drží nemoci plic. To platí především pro jedince starší 50 let. V mladších věkových skupinách hrají významnou roli také smrtelné úrazy. Porucha srážení krve by teoreticky hemofiliky mohla chránit před chorobami srdce a cév. Jedním z rizikových faktorů rozvoje kardiovaskulárních nemocí je totiž zvýšená srážlivost krve. Ta usnadňuje vznik krevní sraženiny, jež je zodpovědná za rozvoj infarktu myokardu, cévní mozkové příhody nebo ischemické choroby dolních končetin. Teorie se však v tomto případě s praxí poněkud rozchází.

V ohrožení

Dopady moderní doby se často nevyhýbají ani hemofilikům. I tyto pacienty pronásleduje:

  • vysoký cholesterol,
  • hypertenze,
  • obezita,
  • cukrovka,
  • špatná životospráva,
  • kuřácký zlozvyk,
  • nedostatek pohybu.

Kombinace těchto faktorů významně zvyšuje riziko rozvoje kornatění tepen (tedy aterosklerózy). Podle výzkumů jsou hemofilici ohroženi stejně jako zbytek populace. Jediným ochranným prvkem tak zůstává snížená hladina koagulačních faktorů, která zabraňuje vzniku krevní sraženiny. Na prevenci v podobě poruchy srážení krve však nelze spoléhat. Čísla totiž hovoří jasně. I hemofiliky postihují choroby srdce a cév – výskyt srdečních příhod u jedinců s poruchou srážení krve navíc v poslední době stoupá stejně jako u zbytku populace.

Částečná ochrana

Potěšující zprávou je, že hemofilici na choroby srdce a cév umírají méně než ostatní jedinci. Některé výzkumy udávají až 50% snížení úmrtnosti ve skupině hemofiliků oproti zbytku populace. Příčinou může být porucha srážení krve, ale i častější lékařské prohlídky. Hemofilici jsou totiž pečlivě sledováni příslušnými centry. Lékaři tak mají větší přehled o rizikových faktorech svých pacientů a mohou je nabádat k prevenci v podobě zdravého životního stylu.

Sečteno a podtrženo: výskyt rizikových faktorů a aterosklerózy je u hemofiliků stejný jako u zbytku populace. Ani jim se tedy nevyhýbají nemoci srdce a cév. Zdá se ale, že krvácivá porucha může stát za nižší úmrtností na kardiovaskulární nemoci, což může být způsobeno i častějšími lékařskými prohlídkami. Ani hemofilici by tak neměli zanedbávat prevenci v podobě zdravého životního stylu, neboť i oni mohou zcela zbytečně přispět do smutné statistiky kardiovaskulárních úmrtí.

(holi)

Zdroj: www.bloodjournal.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop